Tako močno sta Nemca po žepu udarila slovenskega glasbenika

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Plačal je visoko ceno ...
Oglej si celoten članek

Da je znana, skoraj ponarodela pesem Pop Designa Na božično noč plagiat, sta nam leta 2010 povedala nemška avtorja Grant Stevens in Micki Meuser, ki sta pesem z naslovom Man of the World v okviru skupine The Window Speaks izdala leta 1987 (založba EMI), torej dve leti pred skupino Pop Design, ki je Božično noč izdala leta 1989 na albumu Slava vojvodine Kranjske.

Kot avtorja pesmi sta bila pri Sazasu podpisana Tone Košmrlj (skladatelj in aranžer) in Miran Rudan (besedilo). Dobre pol leta pozneje nam je Košmrlj povedal, da se je za avtorjema pogodil, za kakšen znesek, pa ni razkril. Sedaj je v podakastu Spotkast povedal, da je "moral plačati en dober avto".

Razložil je tudi, kako so pesem našli. Na neki bencinski črpalki v Nemčiji so kupili kaseto, na kateri je bila tudi ta pesem v angleščini, je dejal. "Nismo poznali avtorja, ni bilo ovitkov. Nič ni bilo. Če ne bi bilo interneta, tega nihče ne bi vedel. Skratka, potem se je to razvedelo in kar je najbolj zanimivo, je to, da sem govoril z avtorjem originalne pesmi The Man of the World, ki mi ni verjel, da je pri nas pesem tako popularna, saj se na nemško govorečem območju ni zavrtela niti petkrat. Se pravi, da smo ustvarili nekaj, kar se je prijelo," je povedal in dodal, da je to pesem "naredilo besedilo". 

Leta 2011 je prišlo na dan, da je tudi pesem Zdravnik Domna Kumra plagiat, in vsaj pa še tri pesmi Pop Designa - Zate, Zaspi pri meni nocoj in Sedem dni. Tone Košmrlj je prijavo avtorstva za omenjene uspešnice sicer že prej preklical. 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 11

  • 23:23 18. Junij 2025.

    🍓 Vroča dekleta čakajo na vas na 👉 𝗦𝗲𝘅𝘁𝗼.𝗹𝗶𝗳𝗲

  • 15:10 7. Februar 2025.

    Ravno sedaj poslušam Santani - Rain. To je balzam za ušesa.

  • 14:55 7. Februar 2025.

    Povejte mi kateri pop amnsamli si kopirali oziroma igrali sklad tujih izvajalcev v času YU. Vsi ali pa po večiniso …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.