120 let Aljaževega stolpa na Triglavu

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Mineva 120 let, od kar je najvišja slovenska gora zaznamovana z znamenitim pločevinastim stolpom, ki je v slovenski zavesti našel posebno mesto.
Oglej si celoten članek

Na današnji dan leta 1895 je župnik Jakob Aljaž na vrh 2.864 metrov visokega Triglava postavil stolp, ki je kasneje po njem dobil tudi ime in postal v zgodovino vpisan kot pomemben del zgodovina Slovencev tudi med oblikovanjem slovenske samostojnosti. Slovenija ga je leta 1999 razglasila za kulturni spomenik državnega pomena.

Aljažu je stolp predstavljal nekakšen branik slovenstva, saj je bila planinska in alpinistična dejavnost v slovenskih Alpah v 19. stoletju pod močnim nemškim vplivom. Na ta način je želel vrniti Triglav Slovencem.

Župnik iz Dovja je 15. aprila 1895 od občin Dovje in Mojstrana za en goldinar kupil vrh Triglava, da bi na njem lahko postavil stolp. Njegovo izdelavo je zaupal svojemu prijatelju, kleparskemu mojstru Antonu Belcu. Aljažev stolp so, po več dnevnem nošenju materiala na vrh Triglava, postavili v nekaj urah.

Natančna replika še v Mojstrano

Foto: Engrotuš Replika Aljaževega stolpa

Ob okrogli obletnici Aljaževega stolpa bo danes še slavnostna akademija z odprtjem razstave Aljažev stolp-Ta pleh ima dušo!, ki se po petih mesecih gostovanja seli še v Mojstrano.

Namen razstave Narodnega muzeja Slovenija je spodbuditi k premisleku o pomenu tega ranljivega spomenika, ki je izpostavljen tako vremenskim vplivom kot tudi poškodbam, za katere je odgovoren človek.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.