8,63 milijarde evrov za leto 2008

Foto: Žurnal24 Evri evro foto istock
Predlog za leto 2008 predvideva 8,63 milijarde evrov prihodkov in 8,86 milijarde evrov odhodkov. Proračunski primanjkljaj naj bi znašal 230,4 milijona evrov.
Oglej si celoten članek

Predlog državnega proračuna za prihodnji dve leti je varčno in razvojno naravnan, je ob predstavitvi predloga proračuna in proračunskega memoranduma za leti 2008 in 2009 v državnem zboru povedal predsednik vlade Janez Janša.

Predlog sprememb proračuna za leto 2008 predvideva, da se bo prihodnje leto v državno blagajno steklo 8,63 milijarde evrov, odhodki pa so predvideni v višini 8,86 milijarde evrov.
Leta 2009 je predvideno zvišanje prihodkov za 4,1 odstotka na 8,99 milijarde evrov in odhodkov za 2,8 odstotka na 9,11 milijarde evrov.

Tako naj bi presežek odhodkov nad prihodki prihodnje leto znašal 0,6 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) in se leto pozneje znižal na 0,3 odstotka BDP.

Kaj bo z inflacijo?
Janša je predstavil napovedi pomembnejših makroekonomskih kazalcev, po katerih bo Slovenija tudi v prihodnjih letih najuspešneje razvijajoča se nova članica EU. "Edini makroekonomski podatek, ki se je po prevzemu evra poslabšal, je inflacija," je ugotovil.

V LDS niso enakega mnenja in ocenjujejo, da je vlada s predlogom državnega proračuna spet zamudila priložnost, da bi prispevala k umirjanju inflacije. "Fiskalna politika, ki povečuje izdatke hitreje od izjemno hitre rasti bruto domačega proizvoda, ni dovolj restriktivna," je bila kritična predsednica LDS Katarina Kresal.

Po napovedih Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) naj bi se letna stopnja inflacije do leta 2009 znižala na 2,7 odstotka, vendar je Janša povedal, da je vlada predlog proračuna za prihodnji dve leti pripravila tako, da bi se morala inflacija v pričakovani okvir vrniti že prej.

 
 

Drugače bomo pokrajine morda ustanovili, ne bomo pa jim dali denarja.

Milan Cvikl

 
V LDS predlaganemu proračunu očitajo tudi, da ne bo dosegel cilja o povečanju deleža izdatkov za raziskave in razvoj na en odstotek BDP v letu 2010.

Ta delež bo leta 2009 dosegel šele 0,8 odstotka BDP, je povedala Kresalova. Iz proračuna poleg tega niso razvidni učinki uvedbe pokrajin, prav tako ni dovolj fleksibilen. "Vlada skupaj s predlogom proračuna ni predložila ustrezne spremembe zakonodaje, ki bi zagotovila, da bi bil proračun bolj odziven na spremembe v družbi," je še povedala Kresalova.

Poslanec Socialnih demokratov Milan Cvikl je že pred tem opozoril, da v proračunu za leto 2009 ni predvidenih sredstev za načrtovano ustanovitev pokrajin, zato naj se z njegovo obravnavo počaka, dokler ni sprejet zakon o financiranju občin.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.