Akrobacija morda vzrok tragedije

Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24
Vzrok tragične letalske nesreče pri Izlakah bi bilo lahko izvajanje akrobacij, pravi letalski inšpektor. Neuradno naj bi mladi pilot svojega kolega na polet povabil za rojstnodnevno darilo.
Oglej si celoten članek

Inšpektor Roman Rovanšek iz sektorja za preiskovanje letalskih nesreč in incidentov je po poročanju Pop TV dejal, da na podlagi poročanj prič raziskujejo možnost, da je 22-letni pilot pred strmoglavljenjem izvajal akrobacije. Te so sicer nad poseljenim območjem in pri tako nizki višini prepovedane. Rovanšek je potrdil, da je bilo letalo pred strmoglavljenjem v zavoju oziroma da je krožilo. Smeri njegovega prihoda preiskovalci še niso določili. Eksplozije se reševalci niso bali, saj so po Rovanškovih besedah ukrepali pravočasno in po postopku.

Rovanšek je povedal, da je dopoldne nekaj pred 10. uro strmoglavilo letalo utva-75 v lasti Aerokluba Zagorje ob Savi. Preiskovalci nesreče so opravili prvi del preiskave, več informacij pa bo dala uvedena preiskava. Ostanke letala so že umaknili z obronka gozda, kamor je padlo.

Kot je pojasnil Rovanšek, bodo rezultati preliminarnega dela preiskave znani v enem mesecu, nadaljnja preiskava pa bo odvisna od njene zahtevnosti. Preiskati morajo namreč let, tehnični in pilotski del ter območje, zato lahko traja tudi eno leto.

Prav tako je povedal, da je z vodjem aerokluba v stiku in da pridobivanje podatkov o letalu poteka tako na direktoratu za civilno letalstvo kot pri lastniku letala.

Žrtvi letalske nesreče sta po neuradnih podatkih Trboveljčana, stara 22 in 29 let. Mlajši naj bi bil študent strojne fakultete, starejši pa njegov prijatelj. Letalo naj bi bilo staro okoli dvajset let, šlo pa naj bi za šolsko letalo. Pilot naj bi imel sicer kljub mladosti za seboj že veliko izkušenj, svojega prijatelja pa je na polet povabil za rojstnodnevno darilo.

Letalo je imelo vsa dovoljenja, opravljene preglede in dovolj goriva
Poklicali smo župana Občine Zagorje ob Savi Matjaža Švagana, ki je že bil na ogledu kraja nesreče. O sami nesreči nam ni znal veliko povedati, saj preiskava še vedno traja. Župan nam je zaupal, da se je že slišal z Gabrielom Brezovarjem, predsednikom Aerokluba Zagorje. "V nesreči sta umrla dva Trboveljčana. Letalo je uspešno prestalo vse preglede in je imelo vsa potrebna dovoljenja. Prav tako je imelo letalo dovolj goriva. Vzletelo je ob pol desetih zjutraj, vrniti pa bi se moralo ob desetih," je županu zaupal Brezovar. Kdo je upravljal letalo, še ni znano, tudi v Aeroklubu Zagorje še vedno čakajo na rezultate preiskave.

"Slišal se je pok"
Policija, ki je bila o letalski nesreči obveščena nekaj minut pred 10. uro, je zavarovala kraj nesreče. Tik pred nesrečo naj bi po navedbah prič letelo zelo nizko nad krajem Izlake in komaj preletelo tamkajšnji cerkveni zvonik. Nato naj bi nekaj časa krožilo nad krajem, kamor je kasneje strmoglavilo.

"Letalo je najprej krožilo nad vasjo, nakar se je zaslišal pok. Z mamo sva odšla pogledat in videla strmoglavljeno letalo," je dejal Dennie, prebivalec Izlak.

Utva-75 v lasti Aerokluba Zagorje
Letalo je za Zagorje zelo primerno, ker omogoča pristanek in vzlet na zelo kratkih stezah. Prav tako je letalo primerno za šolanje pilotov, saj ima nekoliko bolj zapletene sisteme, je zapisano na spletni strani Aerokluba Zagorje.

 

Poslanstvo utve-75

Po razpadu Jugoslavije so utve velikokrat uporabljali v vojne namene, po končanih spopadih pa utve nadaljujejo svoje prvotno poslanstvo. Večina jih leti v aeroklubih. Vojna letalstva Hrvaške ter Srbije in Črne gore jih še vedno uporabljajo kot letala za osnovno šolanje.

Za kakšno letalo gre?
Leta 1975 jugoslovansko vojno letalstvo podpiše pogodbo s tovarno Utva za novo dvosedežno letalo, namenjeno osnovnemu šolanju. Prvič utva-75 poleti maja 1976. Leta 1980 so letalo začeli uporabljati za šolanje na Vojni letalski akademiji. Osnovni model nosi oznako utva-75A21. Teh so proizvedli 138.

Tovarna je utvo-75 poskušala razvijati naprej. Utva-75 je tako dobila krilo s superkritičnim profilom in znižano višino trupa. Prototip je imel veliko boljše letalne lastnosti, a je bil uničen v nesreči, ko sta odpovedala oddušnika za gorivne rezervoarje. Naslednji poskus preboja na trg je bila štirisedežna utva-75A41. To letalo je imelo podobno znižan trup kot utva-78. Zgrajena sta bila dva primerka, od katerih je bil eden uničen v bombardiranju. Serijo razvoja je končala utva-75R, ki je bila izboljšana verzija modela utve-75A21, pri čemer so bile izboljšave bolj ergonomske narave, saj sta konstrukcija in motor ostala ista, izboljšali pa so predvsem avioniko ter prenovili kabino letala. Tudi ta prototip ni preživel bombardiranja.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.