Aparatov ne izklapljajo iz stanja pripravljenosti

Foto: Boštjan Tacol Prenosnik
Več kot polovica gospodinjstev z električnimi napravami ne ravna učinkovito.
Oglej si celoten članek

V Sloveniji obstaja velik potencial prihranka energije in zmanjšanja izpustov ogljikovega dioksida v ozračje pri uporabi električnih aparatov in naprav za delo in zabavo v domačem okolju.

Več kot polovica gospodinjstev v Sloveniji z električnimi napravami namreč ne ravna učinkovito, kažejo rezultati raziskave energetske učinkovitosti.

Izklapljajte naprave iz stanja pripravljenosti

Digitalizacija na vseh področjih življenja prispeva k vse večjemu številu elektronskih aparatov in naprav za delo in zabavo doma. Pri tem se število prenosnih računalnikov in igralnih konzol povečuje, zastarela katodna tehnologija pa je še vedno prisotna v nekaterih slovenskih gospodinjstvih, čeprav počasi tone v pozabo, so rezultate raziskave povzeli v družbi Informa Echo.

Energetsko neučinkovita gospodinjstva, ki aparatov in naprav ne izklapljajo iz stanja pripravljenosti oz. ko jih ne uporabljajo, skupaj v enem letu porabijo za več milijonov evrov električne energije in s tem po nepotrebnem ustvarijo na tisoče ton izpustov ogljikovega dioksida.

Število prenosnikov se povečuje

V Raziskavi energetske učinkovitosti Slovenije (Reus 2019) so 1002 gospodinjstvi povprašali po vrsti in številu elektronskih aparatov in naprav za delo in zabavo, kot so prenosniki in namizni računalniki, televizorji, hišni kini ali igralne konzole. Povprašali so jih, če električne aparate in naprave za delo in zabavo izklopijo tudi iz stanja pripravljenosti oziroma ali imajo naprave pogosto vklopljene tudi, ko jih ne gledajo ali uporabljajo.

Najpogosteje uporabljani elektronski aparati in naprave za delo in zabavo so prenosni računalniki, LCD-televizorji, namizni računalniki in glasbeni stolpi oziroma radio. Sledijo LED-televizorji, igralne konzole, hišni kini, katodni televizorji, plazma televizorji in OLED-televizorji.

V primerjavi s preteklimi meritvami se je delež prenosnikov znatno povečal, medtem ko je delež namiznih računalnikov ostal približno enak. V zadnjih sedmih letih se je delež katodnih TV-sprejemnikov zmanjšal, delež LED TV, delež plazma televizorjev pa se je povečal. Delež LCD TV sprejemnikov je ostal približno enak. Delež gospodinjstev z vsaj eno igralno konzolo v zadnjih sedmih letih nenehno narašča.

"Pri uporabi elektronskih aparatov lahko opazimo, da se je delež gospodinjstev, kjer so aparati vklopljeni do ene ure na dan, znatno povečal. Domnevamo, da je ta trend posledica vse večjega števila ljudi, ki za delo in zabavo uporabljajo pametne telefone," so pojasnili.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.