Blejski otok ostaja v upravljanju župnije

Foto: Iztok Golob
Foto: Iztok Golob
Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport se ne bo pritožilo na odločitev kranjskega okrožnega sodišča, ki je v začetku meseca zavrnilo tožbo države proti ljubljanski nadškofiji za razveljavitev sporazuma o Blejskem otoku.
Oglej si celoten članek

Otok bo tako ostal v 45-letnem brezplačnem najemu oziroma upravljanju blejske župnije.

Kot so povedali na državnem pravobranilstvu, ki v tej zadevi zastopa ministrstvo, se rok za pritožbe na sodbo kranjskega sodišča izteče danes. Na ministrstvu pa so pojasnili, da se je že iztekel rok, do katerega bi morali pravobranilstvu posredovati odločitev za morebitno pritožbo. Sklenili so, da pritožbe ne bodo podali. "Na ministrstvu odločitev sodišča spoštujemo," so poudarili. To pomeni, da bo razsodba sodišča postala pravnomočna, sporazum o Blejskem otoku pa bo ostal v veljavi.

S sporazumom se je Cerkev leta 2004 odpovedala denacionalizacijski zahtevi za vrnitev otoka v naravi, ki jo je po izčrpanju vseh slovenskih pravnih sredstev naslovila na evropsko sodišče za človekove pravice. V zameno je ljubljanska nadškofija s sporazumom dobila v last še preostale tri otoške objekte poleg cerkve, sam otok pa je prejela v 45-letni brezplačen najem.

Sporazum je podpisal nekdanji minister za kulturo Vasko Simoniti tik pred iztekom mandata tedanje vlade. Njegova naslednica Majda Širca je sporazumu nasprotovala, zato je ministrstvo pod njenim vodstvom na kranjsko okrožno sodišče vložilo tožbo za ugotovitev ničnosti sporazuma. Po štirih letih pravnih postopkov, v katerih je sodišče ugotavljalo predvsem, katera je prava tožena stranka, je v začetku oktobra sodišče odločilo, da zahtevek države zavrne.

To bi lahko pomenilo zaključek spora med državo in Cerkvijo glede otoka, ki teče vse od leta 1992. Otok, ki je kulturni spomenik državnega pomena, tako ostaja v državni lasti, zanj pa prek Družbe sv. Martina skrbi blejska župnija. Za ogled cerkve na otoku turistom zaračunava po tri evre prispevka. Zbrana sredstva pa župnija vlaga v investicijsko vzdrževanje objektov na otoku.

V zadnjih dveh letih je župnija v prenovo objektov mežnarije in proštije ter v ureditev kavarne Potičnica, galerije in trgovine s spominki vložila 300.000 evrov. Blejski župnik Janez Ferkolj ima še vrsto idej o nadaljnji ureditvi otoka in dopolnitvi turistične ponudbe. Njegova želja je, da bi Blejski otok postal prostor medkulturnega in medverskega dialoga, kjer bi se srečevali predstavniki različnih narodov, kultur in verstev.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.