Bo biser ostal brez školjke?

Foto: Žurnal24 “Zakaj ne bi raje gradili na trajnostnem razvoju, ki izhaja iz naravnih in kultu
V primežu kapitala. Pobude za celovito zaščito in trajnostni razvoj.
Oglej si celoten članek

“Park Škocjanske jame je biser. Če biseru odvzameš školjko, začne bledeti. Prav to se že dogaja,” je stanje metaforično ponazoril Tomaž Zorman, vodja naravovarstvene in nadzorne službe v Parku Škocjanske jame ter član strokovnega sveta parka. Ta na spornost (načrtovanih) posegov občine in države v prostor, ki so v nasprotju s filozofijo svetovne dediščine in bi lahko vodili celo v izbris Škocjanskih jam iz Unescovega seznama, opozarja že dalj časa.

Matija Potokar, župan Občine Divača, je odgovoril, da gre za navadne laži in da občinski projekti v ničemer ne ogrožajo Škocjanskih jam.

Opozorilo tudi iz Sazuja
V Občini Divača je med drugim v igri širitev poslovne cone in športnega letališča Gabrk z ureditvijo športno-rekreacijskega območja. Negativen vpliv bi imeli tudi državni načrti: drugi železniški tir Divača–Koper, peti železniški koridor, avtocesta proti Reki, naftovod in plinovod. Vse to je zmotilo tudi člane Slovenske akademije znanosti in umetnosti (Sazu), ki so že konec decembra v pismu predsedniku državnega zbora opozorili, da na Krasu in na območju Škocjanskih jam opažajo vse hujše onesnaževanje okolja ter z interesi kapitala in trga podprte gradnje, ki ne upoštevajo pokrajinskih posebnosti in značilnosti.

“To lahko vodi v propad vodih virov, izgubo statusa svetovne naravne dediščine, razvrednotenje naravnih ter kulturnih spomenikov in velike demografske spremembe,” so zapisali in se zavzeli za ustrezno zavarovanje Krasa.

Slovenska Mona Liza
“Škocjanske jame so slovenska Mona Liza, ki je ne smemo ogroziti z neustreznimi posegi. Žal ni enotne strategije za posege na območju celotnega Krasa,” je dejal Božo Flajšman, predsednik Ekološkega foruma LDS, ki je s strankarskimi kolegi v petek obiskal park. Poslanec LDS Borut Sajovic bo danes predsedniku vlade na to temo postavil poslansko vprašanje. Pobudo za začasno zavarovanje razširjenega območja Parka Škocjanske jame in za ustanovitev Geoparka Kras pa je že v petek na vlado naslovila skupina pobudnikov s prvopodpisanim Etbinom Tavčarjem.

Na potezi je torej vlada. Na ministrstvu za okolje in prostor so načelno odgovorili, da pobude podpirajo in da je treba pri načrtovanju na lokalni ravni slediti načelom trajnostnega prostorskega razvoja.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.