Cene bi še vsaj pol leta uravnavala država ...

Foto: Profimedia
Foto: Profimedias
Ministrstvo za gospodarstvo vladi v sprejem predlaga dodatno polletno podaljšanje uredbe o oblikovanju cen naftnih derivatov.
Oglej si celoten članek

Še vsaj dodatnega pol leta oziroma do 31. marca 2019 naj bi v skladu s predlagano uredbo, ki jo mora potrditi še vlada, v veljavi ostal obstoječi sistem oblikovanja cen naftnih derivatov. Cene 95-oktanskega bencina in dizla na večini bencinskih črpalk tako - izjema so bencinskih servisi ob avtocestah in hitrih cestah - ostajajo regulirane. Določajo se v skladu z uredbo o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov na vsakih 14 dni.

Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je doslej sicer že večkrat predlagal popolno odpravo regulacije cen 95-oktanskega bencina in dizla, a je bil pri tem neuspešen, saj so predlogu nasprotovali tako koalicijski partnerji (SD in Desus), in tudi finančno ministrstvo. Poleg tega, da na slovenskem trgu praktično soočamo z oligopolom, pomisleke sproža tudi ekonomski vidik morebitne sprostitve cen, torej možnost zmanjšanja prilivov v proračun.

Poleg SMC je v tokratni vladi naklonjena umiku omejitev cen goriv tudi največja vladna stranka LMŠ, kjer so pred volitvami poudarjali, da bi ob tem vlada ob popolni liberalizaciji vseeno morala imeti vzvode, da bi v primerih ekstremnih razmer lahko regulirala ceno.

Odločitve strank o popolni liberalizaciji očitno ni omajala niti lanska raziskava Javne agencije Republike Slovenije za varstvo konkurence (AVK), ki izraža pomisleke, da bi zaradi trenutnega stanja na trgu in težavnega vstopa na trg za nove ponudnike lahko prišlo do učinka "raket in perja". Trgovci v primeru podražitve surovin hitro podražijo maloprodajne cene, med tem ko se v primeru nižanja cen surovin maloprodajne cene za potrošnike ne znižajo v celoti. Agencija ob tem izpostavlja tudi možnost tveganja, da bi prihajalo do omejevalnih sporazumov oziroma tihih dogovorov.
 
Maloprodajni trg praktično obvladujeta le dva igralca Petrol, ki ima po oceni AVK med 50 in 60 odstotni tržni delež, in OMV z 20 do 30 odstotki.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 6

  • 20:19 19. September 2018.

    Kozjnski runkel ( do sedaj se ni javno opravičil močvirnikom ) ne zna pojasniti pozitivne učinke deregulacije cen goriva. Ne …

  • 15:29 19. September 2018.

    O konkurenci veliko pove deregulirana cena KO: pri obeh ponudnikih je do desetinke centa enaka ter se postopno približuje ceni …

  • 13:42 19. September 2018.

    Ker pri nas ze 25 let ne deluje agencija za konkurencnost in ker smo majhen neprozen trg, konkurenca ne obstaja. …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.