Četrtina Slovencev ima bolečine

Foto: Žurnal24 Slovenci smo med Evropejci na tretjem mestu glede obolevanja za kroničnimi bolez
Po statističnih podatkih ima v Sloveniji kronične bolečine skoraj četrtina prebivalcev, več pa jih imajo ženske.
Oglej si celoten članek

Ob svetovnem dnevu boja proti bolečini je članica Slovenskega združenja za zdravljenje bolečine (SZZB) Jelka Pirc izpostavila podatke o kroničnih bolečinah Slovencev. Za njimi oboli skoraj četrtina Slovencev, kronične bolečine pa bolj prizadenejo ženske kot moške. Prav tako po podatkih študije za kronično bolečino bolj pogosto zbolevajo manj izobraženi sloji.

SZZB je lani v Sloveniji opravilo raziskavo Prevalenca kronične bolečine v Sloveniji. Obenem so opravili primerjavo z evropskimi podatki. Po tej primerjavi se je Slovenija, glede na podatek, da za kronično bolečino trpi 23 odstotkov prebivalcev, skupaj z Belgijo uvrstila na tretje mesto v Evropi. Sicer ima v Evropi v povprečju kronično bolečino 19 odstotkov prebivalcev.

Manj izobraženi imajo več kroničnih težav
Pirčeva je tudi poudarila, da stopnja obolelosti s kronično bolečino narašča z nižanjem izobrazbe. Tako imajo manj izobraženi veliko večjo možnost, da jih prizadene omenjeni simptom. Vzroki za to so lahko težji delovni pogoji in slabši socialni položaj, je še pojasnila. Raziskava SZZB je statistično pokazala, da je povprečni prebivalec Slovenije s kronično bolečino manj izobražena ženska, stara 49 let, ki jo že 4,8 leta boli križ.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.