Drogo prijavila kot svežo zelenjavo

Foto: Finančna uprava RS
Foto: Finančna uprava RS
V prtljagi dveh potnikov so na brniškem letališču odkrili 71 kilogramov prepovedane droge kat.
Oglej si celoten članek

V razmiku petih dni sta dva mladeniča poskušala pretihotapiti 71 kilogramov droge. 10. januarja je 26-letni potnik, avstrijski državljan, pripotoval na ljubljansko letališče, pet dni kasneje, 15. januarja 2015, pa še 25-letni potnik, imetnik avstrijskega dokumenta za tujce. 

Prijavila sta svežo zelenjavo

Oba sta carinskemu delavcu ob vstopni carinski kontroli prijavila svežo zelenjavo v svoji prtljagi 
in kot dokaz predložila izvozno deklaracijo. Iz nje je bilo razbrati, da bi bila lahko sveža 
zelenjava pravzaprav prepovedana droga kat.

Foto: Finančna uprava RS Zaseg droge Carinski delavci so obakrat pregledali kovčke in o najdbi obvestili policiste, ki so oba tujca pridržali, grozi pa jima zapor od enega do desetih let. 26-letnik je med osebno prtljago prenašal več kot 170 zavitkov oziroma dobrih 21 kilogramov rastline kat, 25-letnik pa je med prtljago prenašal okrog tristo zavitkov iste rastline s težo približno 50 kilogramov.

Kat, kakšna droga je to?

Droga kat je na seznamu prepovedanih drog razvrščena v I. skupino. V tej skupini so po zakonu 
o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami rastline in snovi, ki so zelo nevarne za 
zdravje ljudi zaradi hudih posledic, ki jih lahko povzroči njihova zloraba in se ne uporabljajo v 
medicini, so sporočili s finančne uprave. 

Kat je rastlina, ki jo ljudje na arabskem polotoku in na Afriškem rogu (Etiopija, Somalija, Eritreja) žvečijo že več tisoč let, pojasnjuje Wikipedia. Svetovna zdravstvena organizacija je leta 1980 kat klasificirala kot drogo, ki povzroča blago psihološko zasvojenost, manjšo od tobaka in alkohola. Kat ima podobne učinke kot amfetamini, povzroči blago evforijo, človek postane zelo zgovoren, na Wikipediji pa učinek primerjajo z zelo močno kavo. Kat lahko povzroči hiperaktivnost in manično vedenje, pospeši srčni utrip in zviša krvni pritisk. Uživanje kat zmanjša apetit, dolgotrajno uživanje pa lahko poslabša delovanje jeter, povzroča depresijo, halucinacije, zviša tveganje za infarkt in raka v ustih. 

V Eritreji, Somaliji in Jemnu je gojenje in uporaba kata legalna. 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

  • 10:00 22. Januar 2015.

    V Jemnu to je sveža zelenjava.

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.