Ministrstvo za finance, vladna služba za zakonodajo, Stanovanjski sklad in SID so danes uskladili
še zadnje podrobnosti uredbe o izvajanju zakona o jamstveni shemi za fizične osebe. Ta je podlaga
za izvajanje zakona. Jutri naj bi uredbo potrdila še vlada na svoji dopisni seji. Kaj prinaša
bankam in predvsem fizičnim osebam, bo prav tako jutri novinarjem pojasnila državna sekretarka
finančnega ministrstva Helena Kamnar.
KDO BO LAHKO ZAPROSIL ZA JAMSTVO? PREBERITE.
|
Ocenjujemo, da bo jamstvena shema dobrodošla predvsem za mlade in tiste, ki prvič rešujejo stanovanjsko vprašanje. NLB |
|
Medtem na finančnem ministrstvu pospešeno pripravljajo zgibanko, ki bo med drugim dostopna tudi na zavodih za zaposlovanje. V zgibanki bodo državljanom pojasnili, kdo in pod kakšnimi pogoji bo upravičen do državnih jamstev za posojila pri bankah. Za to potezo so se na ministrstvu odločili tudi zato, ker dnevno dobijo tudi po več sto klicev državljanov, kje in kako lahko pridejo do teh posojil.
Uredba poleg opredelitve meril, pogojev in postopka za izdajo jamstev bankam določa tudi, katero dokumentacijo morajo posamezne kategorije posojilojemalcev predložiti banki, pri kateri zaprosijo za posojilo. S tem se zagotavlja poenoten način dokazovanja dejstev in enako obravnavanje vseh vključenih v shemo, v obrazložitvi uredbe piše ministrstvo za finance.
Banke še previdne
"Uredbo je za zdaj še prezgodaj komentirati, saj še ni sprejeta. Ocenjujemo pa, da bi bila lahko jamstvena shema dobrodošla predvsem za mlade in tiste, ki prvič rešujejo stanovanjsko vprašanje," so nam pred jutrišnjim sprejetjem kratko odgovorili na NLB. Niso pa še želeli podrobneje pojasnjevati, kako bo predvidoma potekalo njeno izvajanje, niti kdo od državljanov in pod kakšnimi pogoji bo lahko zaprosil za ta posebna posojila.
Za zdaj tudi ni jasno, koliko bank se bo odločilo sodelovati v jamstveni shemi. Uredba pa določa, da bodo prednost pri dodelitvi jamstvene kvote imele banke, ki bodo ponudile odobritev kreditov z nižjo skupno efektivno obrestno mero od tiste, ki je določena v povabilu. V NLB na vprašanje, ali bodo zagotovo sodelovali v shemi, odgovarjajo, da je za zdaj za tako določen odgovor še malo prezgodaj. "Nas pa shema zanima in področje spremljamo." Država bo jamčila le za novo najeta posojila. Zanje bodo lahko zaprosili tako državljani Slovenije kot tudi tujci z delovnim dovoljenjem.
Prva skupina: brezposelni
50 milijonov evrov jamstev države bo namenjeno za posojila brezposelnih. Zanj bodo lahko zaprosili vsi, ki so po 1. oktobru lani ostali brez službe, in sicer iz poslovnih razlogov, ter so na dan vloge še vedno brezposelni. Pogoj pa je, da skupni dohodki družine brezposelne osebe in dohodki iz kapitala v letu pred vložitvijo vloge skupaj ne presegajo polovice letne povprečne plače na posameznega družinskega člana. Posojilo, ki ga bodo lahko najeli, ne bo smelo biti nižje od pet tisoč in ne višje od sto tisoč evrov, doba odplačevanja pa ne daljša od desetih let. Za ta posojila bo država banki odobrila jamstvo v višini sto odstotkov posojila.
Druga skupina: mlade družine
Skupini mladih pa bo namenjeno 300 milijonov evrov državnih jamstev. V to skupino spadajo tisti, ki imajo sklenjeno delovno razmerje za določen čas, prvič rešujejo stanovanjsko vprašanje in so člani mlade družine, to pomeni, da vsaj en otrok ob vložitvi vloge za posojilo v tistem šolskem letu še ni šoloobvezen. V tem primeru bo posojilo lahko najeto za največ 25 let, zavarovano bo moralo biti s hipoteko ali zemljiškim dolgom na nepremičnini. Država pa bo banki jamčila do polovice višine posojila.