DZ: Tajkunska posojila na rešetu

Foto: Žurnal24
Skupina okoli 40 poslancev je na predsednika DZ naslovila zahtevo za odreditev parlamentarne preiskave menedžerskih prevzemov Istrabenza in Pivovarne Laško.
Oglej si celoten članek

S preiskavo naj bi se ugotovilo morebitno vpletenost posameznih nosilcev javnih funkcij in ocenilo njihov morebiten politični vpliv na dodeljevanje tako imenovanih tajkunskih posojil – posojila, namenjena članom poslovodnih organov navedenih gospodarskih družb in z njimi povezanih pravnih in fizičnih oseb za odkup gospodarske družbe, ki so jo vodili oziroma jo vodijo, oziroma njenega večinskega deleža.

Dejstva in okoliščine
Poleg tega naj bi ugotovili vsa dejstva in okoliščine ter ocenili dejansko stanje pravnih predpisov o prevzemih, ki so dopuščali omenjene sporne menedžerske prevzeme, pri čemer naj bi se ugotovilo, kdo od posameznih nosilcev javnih funkcij je bil za takšno stanje odgovoren.

Do te zahteve je prišlo na isti dan, ko je vlada razpravljala tudi o kreditiranju menedžerskih prevzemov s strani bank v pretežni državni lasti, zaradi katerih je prišlo do razhajanj v koaliciji, minister za gospodarstvo Matej Lahovnik pa je zagrozil z odstopom. Vlada je med drugim ocenila, da NLB in NKBM ne izpolnjujeta njenih pričakovanj.

Lahovnik s sklepi zadovoljen
V primeru nekaterih reprogramov posojil, povezanih z menedžerskimi prevzemi in lastniško konsolidacijo, pričakovanja vlade niso bila uresničena, upravi in nadzorna sveta NLB in NKBM pa niso sledili sklepom Banke Slovenije. Vlada se s tem ne strinja in meni, da obstoječa nadzorna sveta ne izpolnjujeta odgovorno svojih nalog in obveznosti, se glasi eden od sprejetih sklepov. Minister Lahovnik je s sklepi zadovoljen, zato ni odstopil.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.