Enajst let po potresu v Posočju na obnovo čaka še skoraj tretjina objektov

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Na eni od preteklih sej je vlada za sanacijo škode po potresu, ki je Posočje stresel pred skoraj natanko enajstimi leti, namenila 2,3 milijona evrov. Letos bo država skupaj za popotresno obnovo namenila štiri milijone evrov. Sanacija pa je vse prej kot končana.
Oglej si celoten članek

S pomočjo države so domačini doslej obnovili 289 objektov, še 111 objektov je v različnih fazah predhodnih del (projektiranje, urejanje tehnične dokumentacije za obnovo in priprave zaključene finančne konstrukcije), 285 objektov pa iz različnih razlogov ne bo predmet obnove s sredstvi državnega proračuna, saj bodisi niso opravičeni do državne pomoči ali pa lastniki niso zainteresirani za obnovo. 

Vseh poškodovanih objektov v potresu 12. julija 2004 in popotresnih sunkih je bilo sicer približno 1.800, a je bilo v program popotresne obnove uvrščenih le 685 objektov.

Država zagotavlja, da bo obnova predvidoma zaključena v letu 2018. 

Foto: Žurnal24 Potres posočje

Skoraj polovico objektov je treba zgraditi na novo 

"To so objekti, ki jim po zakonu o popotresni obnovi in zakonu o odpravi posledic naravnih nesreč pripada državna pomoč. Poleg sredstev državnega proračuna, ki so vsako leto v manjšem obsegu, mora večino oškodovancev zagotavljati tudi lastna sredstva, kar pogostokrat zahteva ogromno prilagajanja projektiranja in iskanja raznih variant, da je rešitev prilagojena finančnem zmožnostim oškodovancev na eni strani in z zakonodajo glede gradnje in financiranja na drugi strani," pojasnjujejo na ministrstvu za okolje in prostor (Mop). 

Foto: EPA Potres posočje Zaradi visokih gradbenih standardov in slabega stanja objektov se jih skoraj polovica gradi na novo. To od pretežno starejšega prebivalstva zahteva izjemno veliko prilagoditev, poleg tega se tudi težje in počasneje odločajo za takšne posege, poudarjajo na Mop, kjer dodajajo, da fazo predhodnih del podaljšujejo tudi neurejena lastniška razmerja in neurejeno stanje v katastru.

Povprečni znesek državne pomoči za rekonstrukcijo ali novogradnjo posameznega objekta znaša med 50 in 100 tisoč evri. "Pri do sedaj obnovljenih objektih je najvišji znesek, ki je bil potreben za popotresno obnovo objekta, znašal 450.000 evrov – šlo je za obnovo objekta kulturne dediščine," sporočajo z Mop.

dezurni@zurnal24.si 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 20:08 1. Julij 2015.

    To je zato,ker se pri nas vsepovprek krade in zato nihče ne odgovarja in se nobenega ne kaznuje. To je …

  • 10:22 1. Julij 2015.

    mene pa zanima, kam je šel denar, ki se je zbiral za Posočje. Ne smemo pozabiti, da smo vsi davkoplačevalci …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.