Funkcionarjem bi pristrigli krila

Foto: Anže Petkovšek slovenija 05.06.13, Patria, sodisce, sojenje, sodba, podporniki, foto: Anze Petk
Merila. Poslanci, ministri ali predsedniki vlade so lahko tudi obsojenci.
Oglej si celoten članek

Če bi bil Janez Janša še predsednik vlade, bi z njegovo (nepravnomočno) obsodbo najverjetneje takoj nastala vladna kriza, je ocenil Milan Brglez s katedre za mednarodne odnose fakultete za družbene vede, predvsem v oziru na mednarodni vpliv take sodbe. Brglez dvomi o tem, da bi še lahko operativno opravljal vse zadolžitve.

Kaznovane bi razrešili

Naša zakonodaja sicer omogoča le, da se ob pravnomočnih obsodbah na nepogojne zaporne kazni na več kot šest mesecev odvzame mandat poslancu, kar pa ne velja denimo za ministre ali predsednika vlade. "V politiki nimamo nobenih standardov glede pravnomočnih sodb, niti glede kazenskih postopkov," pravi Rihard Braniselj, vodja poslanske skupine Državljanske liste, ki je kot prvopodpisani v parlamentarno proceduro vložil paket sprememb zakonodaje, ki bi to popravila. V njej poslanci predlagajo, da bi se zakonodaja na tem področju zaostrila za poslance, državne sekretarje, ministre, občinske svetnike, župane in podžupane ter predsednika vlade in predsednika države. Predlagajo enotne standarde, in sicer da bi vsem tem prenehal mandat v treh različnih primerih: če bi bili pravnomočno obsojeni na tri mesece zapora ali več; če bi bili pravnomočno obsojeni na katerokoli kazen – tudi pogojno – za kazniva dejanja zoper javna pooblastila in javna sredstva (sem spadajo tudi korupcijska dejanja) ter če bi bili obsojeni za kazniva dejanja, ki se preganjajo po uradni dolžnosti na tri mesece ali več zapora, tudi pogojnega.

Prvo branje te zakonodaje so poslanci že opravili, nato pa je paket sprememb obtičal na odborih pred drugim branjem, saj so se člani odborov odločili za premislek o spremembah. Braniselj pričakuje, da bi jih lahko v drugo obravnavali na plenarni seji julija ali septembra. Ob tem je opozoril, da morajo standarde poslanci najprej zaostriti sebi in šele potem drugim.

KPK: Taka praksa v tujini

Komisija za preprečevanje korupcije je opozorila, da je "trgovanje z vplivom" v Sloveniji zaradi zahtev mednarodnih konvencij že dolgo inkriminirano, a je bilo to doslej mrtva črka na papirju. V sredo izrečena sodba v aferi Patria zato, menijo, postavlja standarde, skladnejše s prakso v državah s trdnejšo vladavino prava, in bo (ne glede na to, kakšna bo ob pravnomočnosti) opozorilo, da je trgovanje z vplivom "resno korupcijsko kaznivo dejanje".

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 15

  • 07:51 8. Junij 2013.

    Če bi v Sloveniji sprejeli takšne zakone, kar je namreč nujno, potem bi bil slovenski parlament očiščen in bi izobražen …

  • 07:14 8. Junij 2013.

    Poleg tega ne bi smeli dati funkcije ali direktorskega mesta osebam , ki so v kazenskih postopkih, kot velja to …

  • 14:23 7. Junij 2013.

    Le kaj še čaka premierka?Aja, pri nas veljajo drugačni moralni standardi in pravila!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.