Najvišje dovoljene drobnoprodajne cene bencina, dizla in kurilnega olja bodo od jutri, 12. maja 2026 do vključno ponedeljka 18. maja 2026 znašale 1,683 evra za liter bencina, 1,734 evra za liter dizelskega goriva in 1,373 evra za liter kurilnega olja.
To je precej več od prvotnih napovedi - kot smo že pisali ob koncu tedna, naj bi se cene pogonskih goriv v torek občutneje znižale. Po napovedi Financ naj bi bil liter dizla cenejši za približno pet do osem centov (cena okrog 1,67 evra). Še nekoliko izraziteje naj bi se pocenil 95-oktanski bencin, pri katerem so napovedali znižanje za približno osem centov oziroma ceno okoli 1,60 evra za liter. Nižje naj bi bile tudi cene kurilnega olja. Po napovedih bi se liter pocenil za približno pet do osem centov, nova cena pa bi znašala okoli 1,33 evra za liter.
Za rezervoar bencina skoraj 85 evrov
Tako pa bo za liter NMB 95, ob znižani trošarini, ki je določena na 0,42625 evra/liter na bencinskih servisih (trošarina pred spremembo 0,47457 evra/liter) izven avtocest in hitrih cest potrebno plačati 1,683 evra na liter, pri 50-ih litrih to znese 84,15 evra. Če ne bi regulirali cen NMB 95, bi po naših ocenah, za liter NMB 95 bilo potrebno odšteti okoli 1,763 evra na liter, so pojasnili na vladi.
Liter dizla bo, ob trošarini, ki je določena na 0,33000 evra/liter na bencinskih servisih izven avtocest in hitrih cest, v novem obdobju znašal 1,734 evra na liter, kar pri 50-ih litrih znese 86,70 evra. "Če ne bi regulirali cen dizla, bi po naših ocenah, za liter dizla bilo potrebno odšteti okoli 1,816 evra na liter," so dodali.
Kurilno olje pa se bo vendarle nekoliko pocenilo, in sicer na 1,373 evra na liter (cena kurilnega olja pred spremembo 1,380 evra na liter).
"Marže trgovcev so, v skladu z vladno Uredbo o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov omejene in lahko znašajo največ 0,0983 evra za liter dizelskega goriva in 0,0994 evra za liter NMB-95 ter za kurilno olje največ 0,08 evra za liter," pojasnjujejo na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo.
Cene veljajo 7 dni.
KKo bo Janez šef,sploh ne bo bencina.
ko bo Janez Janša Predsednik vlade bo gorivo občutno ceneje,,