Hrvaški sklad za razgradnjo JEK

Foto: Žurnal24 Zaustavitev Neka je sprožila paniko v tujih medijih.
Hrvaška vlada je sklenila parlamentu poslati v prednostno obravnavo predlog zakona o ustanovitvi Sklada za financiranje razgradnje in shranjevanja radioaktivnih odpadkov iz JEK.
Oglej si celoten članek

Minister za gospodarstvo Branko Vukelić je spomnil, da sta se Hrvaška in Slovenija v meddržavni pogodbi iz leta 2002 obvezali, da bosta do leta 2020 zbrali 350 milijonov evrov za razgradnjo, in sicer vsaka polovico omenjenega zneska.

Po Vukelićevih besedah je v omenjeni pogodbi zapisano, da bosta državi v 19-letnih obrokih plačali vsaka po 14,5 milijona evrov. Slovenija je omenjeni sklad ustanovila v skladu s pogodbo, Hrvaški pa je večkrat očitala, da svojega sklada ni zastavila do dogovorjenega roka, marca 2004, zaradi česar je Ljubljana napovedala tudi mednarodno arbitražo.

Hrvaška vlada je aprila lani določila, da bo Hrvaško elektrogospodarstvo za razgradnjo NEK nakazovalo denar na poseben račun v državnem proračunu. Kot je povedal Vukelić, je Hrvaško elektrogospodarstvo do sedaj na omenjeni račun nakazalo 28 milijonov evrov.

Vukelić je še izpostavil, da je današnji predlog zakona tudi del usklajevanja hrvaške zakonodaje z Evropsko unijo, ki je ustanavljanje sklada pogojevala v pogajalskem poglavju o energetiki.

Kot je znano, uradni Zagreb trdi še, da mu Slovenija dolguje 30 milijonov evrov odškodnine in pet milijonov evrov obresti, ker med njihovo in slovensko ratifikacijo meddržavne pogodbe iz Krškega niso prejemali elektrike.

Sicer pa je bilo vprašanje NEK v hrvaških medijih omenjeno kot najbližje ureditvi v svežnju odprtih vprašanj, tudi meddržavne meje, Ljubljanske banke in hrvaške ekološko-ribolovne cone (ERC), o katerih sta se avgusta pogovarjala premierja obeh držav, Janez Janša in Ivo Sanader.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.