Indijski krater pomoril dinozavre?

Foto: Žurnal24 © Science Daily
Ameriški znanstveniki so prepričani, da je krater na zahodu Indije največji na svetu in hkrati kriv za izumrtje dinozavrov.
Oglej si celoten članek

Skrivnostna kotanja na zahodni strani Indije bi lahko bila največji krater na svetu. In če rezultati najnovejše študije držijo, potem bi bil krater, ki je nastal, kriv za izumrtje dinozavrov izpred 65 milijonov let.

Paleontolog Sankar Chatterjee z univerze Texas Tech si je s skupino raziskovalcev podrobno ogledal ogromen krater Shiva, ki služi za črpanje nafte in plina. Rezultate raziskave bodo objavili na letošnjem srečanju geologov v Portlandu.

"Če imamo prav, potem je to največji krater na našem planetu," je povedal Chatterjee. "Meteor je moral imeti 40 kilometrov premera in tako ustvaril svojo tektoniko." Nekaj najkompleksnejših kraterjev na svetu je namreč tudi najbolj bogatih z rudninami.

Za primerjavo – doslej je veljalo, da je dinozavre pokončal meteor, ki je treščil na polotok Jukatan v Mehiki. Imel pa je le deset kilometrov premera.

Na mestu trčenja je Zemljina skorja izparela. Nastalo je ogromno izjemno vročega materiala, ki je prekril področje. Predpostavlja se, da je padec meteorja povzročil vulkanski izbruh, lava pa je prekrila pol milijona kilometrov površine. Zunanji obroč kraterja je v obliki prstana, ki meri 500 kilometrov v premer, znanstveniki pa so prepričani, da je to privedlo tudi do ločenja Sejšelov od indijske tektonske plošče in pomik proti Afriki.

"Kamnine na dnu kraterja nam bodo izdale skrivnost dogodka,"
je še povedal vodja raziskovalcev. Asteroidi so bogati z iridijem, takšne nepravilnosti v sestavi tal pa so pomembne kot prstni odtisi, je še dodal.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.