Kam odhajajo glavate karete pozimi?

Foto: Tilen Genov Želva Foto: Tilen Genov Želva Foto: Tilen Genov Želva Foto: Ana Hace Želva Foto: Ana Hace Želva
Da bi lažje razumeli migracije želv, so včeraj v morje izpustili dve z oddajnikom označeni želvi.
Oglej si celoten članek

Glavate karete so zaščitena vrsta želv, ki se leto za letom vračajo v severni Jadran, jeseni pa se zaradi hladnejših temperatur odpravijo na jug. Da bi lažje razumeli njihovo gibanje, je včeraj Inštitut za biodiverzitetne študije Univerze na Primorskem v Piranu v morje izpustil dve želvi opremljeni s satelitskima oddajnikoma. Vodja projekta Bojan Lazar pojasnjuje, da bodo želvi, ki so ju poimenovali Mauro in Rino, spremljali najmanj leto dni: "Celotna zgodba bo trajala eno leto, toliko zdrži baterija oddajnika, seveda, če se želvi ne zgodi kaj. Želva pa oddajnik, ki je s posebnim mehanizmom pričvrščeni na njen oklep, vleče za sebo." Lazar pravi, da oddajniki ne sporočajo le lokacije želv, ampak tudi podatke o njenem obnašanju, kako se potaplja, koliko časa se zadržuje na kateri globini in tudi pri kakšnih temperaturah.

"Temperature tukaj so prenizke, da bi čez zimo obstale v Jadranu, tudi raziskave zadnji 15. let so pokazale, da želv pozimi tukaj ni," pojasnjuje Lazar in nadaljuje, da morajo želve na jug, vprašanje pa je kako daleč na jug. Morda prezimijo v južnem Jadranu, lahko tudi v Egejskem morju.

Želve se ne gibajo naključno, vedo kje je se nahajajo, pravi Lazar. Še vedno pa ni povsem jasno, s pomočjo katerih vseh mehanizmov se orientirajo. Pretekle raziskave so pokazale, da se orientirajo tudi s pomočjo magnetizma zemlje: "Orientacija je odvisna od več različnih faktorjev, eden izmed njih je tudi magnetizem, drugi je polarizirana svetloba in verjetno še kaj."

Glavate karete so med tistimi živalmi, ki lahko migrirajo tudi po več tisoč kilometrov, a se vedno znova vračajo na ista območja. "Raziskave so pokazale, da se samice nenehno vračajo na plaže, kjer so se izvalile. Želve ne gredo naključno po Jadranu, ampak se nenehno vračajo v iste prehranjevalne habitate. Nenehno se gibajo med prehranjevalnimi in reproduktivnimi habitati, ki niso naključni,“ izpostavlja Lazar in nadaljuje, da so tudi s pomočjo markiranja želv ugotovili, da se želve več let zapored vračajo nazaj v Jadransko morje.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.