Kaznovanje staršev nasilnih otrok

Foto: Žurnal24 Odrasli ne morejo po eni strani podpirati nasilje, po drugi pa pričakovati mirol
Zaradi krutega pretepa 14-letnega fanta se je na Hrvaškem pojavila ideja, da bi kaznovali tudi starše nasilnih otrok. Prof. dr. Čačinovič Vogrinčič: to ni način za preprečevanje nasilja.
Oglej si celoten članek

Štirinajstletni Filip ima močno iznakažen in zatečen obraz, po telesu ima modrice, a po čudežu jo je odnesel brez zlomov. Jutri ga bodo spustili iz bolnišnice Dubrova v domačo oskrbo. Še nekaj časa bo ostal doma.

Pred tremi dnevi sta ga na avtobusni postaji napadla 15- in 16-letni fant. Vrgla sta ga na tla, ga brcala, nato pa sta ga dvignila in z njegovo glavo udarjala ob cestno svetilko, poročajo hrvaški mediji. Nato sta ga s seboj vzela na avtobus in šoferju dejala, da je njun prijatelj, ki ga peljeta v bolnišnico. V resnici sta poklicala še tretjega fanta in nato so skupaj še tri ure pretepali Filipa ter ga nato pustili na cesti.

Kaznovanje staršev
Dogodek je pretresel naše vzhodne sosede. V podporo družini pretepenega fanta se je oblikovala posebna skupina, ki predlaga, da bi po vzoru Italije spremenili zakonodajo. V Italiji so namreč kaznovani tudi starši nasilnih otrok, saj se ocenjuje, da so nepravilno vzgajali otroka in s tem prispevali k njegovemu nasilništvu. Sodišče v Milanu je tako staršem mladoletnika, ki je posilil 12-letno deklico, naložilo kazen v višini 450 tisoč evrov.

Hrvaška sodnica Lana Petö Kujundžić pravi, da je finančno kazen za starše nesmiselno uvesti v državi, kjer je v povprečni družini zaposlen le en starš. Veliko bolj smiselne se ji zdijo vzgojne delavnice, ki bi se začele že v vrtcu, pri njih pa bi sodelovali tudi starši.

"Nasilju celo aplavdiramo"
Tudi priznana slovenska psihologinja, strokovnjakinja za psihologijo družine in družinska terapevtka Gabi Čačinovič Vogrinčič pravi, da kaznovanje staršev nasilnih otrok ni rešitev. "Mladim je treba zagotoviti uspešno učenje za nenasilno reševanje konfliktov," je za zurnal24.si povedala Čačinovič Vogrinčičeva.

"Ta svet je tako nasilen, brutalen, nasilju celo aplavdiramo, ko pa gre za nasilje v šoli, pri otrocih, nas pa kap zadene," opozarja.

Meni, da bi morali vsi, otroci in starši, skozi delavnice za nenasilno reševanje sporov. Šola je primeren prostor, kjer bi lahko uvedli izobraževanje, kako se spopasti z jezo in kako na miren način ne le rešiti konflikt, ampak tudi osebno stisko. Tudi ta namreč lahko pripelje do nasilja.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.