Kostanjevica in Šentjernej pod vodo

Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Poplavljena Kostanjevica na Krki. (Foto: Nada Černič Cvetanovski) Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Poplave so povzročile ogromno škodo po vsej državi. (Foto: Nik Rovan) Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Letošnji posnetek iz zraka, ko so Slovenijo prizadele ene najhujših poplav v naš
Obup, pravijo ljudje. Krka se je od zjutraj umaknila le 5 cm. Poldrugi meter vode na cestah. Hiše še vedno poplavlja.
Oglej si celoten članek

Na širšem območju Dolenjske je v popoldanskem času najhuje v občini Šentjernej in v Kostanjevici na Krki. „Šentjernejska občina je dostopna le z novomeške strani medtem ko so vasi Hrvaški Brod, Mršeča vas, Drama, Draga, Roje in Čisti Breg praktično odrezane od sveta. Na cestah je še vedno meter in pol vode, vasi so dostopne s traktorji in terenskimi vozili, pa še to le do neke mere,“ pravi šentjernejski župan Franc Hudoklin, ki je s poveljnikom štaba civilne zaščite na terenu praktično od sobotnega večera.

 „Situacija je porazna,“ dodaja Hudoklin in pove, da čakajo umiritev Krke, da bodo lahko začeli s prečrpavanjem vode. „Dokler se voda ne umiri, prečrpavanje niti nima smisla,“ pove Hudoklin in doda, da je Krka od zjutraj upadla le za 5 centimetrov. Ljudem, ki so odrezani od sveta naj bi s čolnom pripeljali hrano in vodo, ko bo Krka upadla naj bi aktivirali tudi pomoč za sanacijo močno prizadetega območja.

Posamezniki iz omenjenih vasi so se javno obregnili ob neustrezno pomoč odgovornih; župan Hudoklin odgovarja, da to absolutno ne drži, da so ekipe na terenu ves čas poplav in da delajo, kolikor je v njihovi moči. „Pomembno je, da počakamo, da se voda umakne,“ še enkrat poudari. Po drugi strani domačin Darko Cvelbar poudarja, da so v njihove vasi gasilci prišli komaj danes popoldne, od vse pomoči, ki so jo dobili, pa je naštel deset ribiških škornjev, s pomočjo katerih so vsaj nakrmili živino.

"Živina je že do vampov v vodi, ljudje je nimajo kam umakniti," slikovito opiše situacijo Cvelbar.

V Kostanjevici na Krki popoldne še huje
"Krka rahlo upada, ampak res rahlo, dva do tri centimetre na uro, zdaj pa je začela voda iz Krakovskega gozda pritiskati nazaj, tako da imamo probleme v nekaterih vaseh,"
nam je povedal poveljnik civilne zaščite za Kostanjevico Robert Zagorc. "Voda se hitreje vrača, kakor Krka upada," dodaja.

 

Ceste so še vedno neprevozne, do Kostanjevice se je zato izredno težko prebiti, saj je praktično odrezana od sveta.

Oskrbeli starejše in obnemogle, šolarji doma
"Otroci danes nimajo pouka, vsi so ostali doma, tako šola kot vrtec," pa nam je povedala poslovna sekretarka na osnovni šoli v Kostanjevici na Krki Darja Colarič. Tudi za jutri velja, da pouk v danih razmerah odpade.

Starejše in bolne občane z otoka, do katerih se da priti izključno s čolnom, so danes nameravali evakuirati in namestiti v osnovno šolo. To se ni zgodilo, saj so za vse našli mesto med sorodniki, tako da je šola, ki je sicer poplavljena, popolnoma zaprta, pouka ni, niti predvidenih petnajstih evakuirancev, je povedal župan Mojmir Pustoslemšek.

Vsem, ki so ostali v hišah na otoku, so s čolni pripeljali osnovno hrano, mleko, kruh in vodo. Voda, ki zdaj pritiska iz Krakovskega gozda, je popoldne že zalila hiše pred otokom, med drugim gostilno Žolnir, trgovino kmečke zadruge, obrat Kolpasan in druge, voda pa zaliva tudi cesto v Sajovicah.

Uradno je cesta zaprta, vendar se ljudje vseeno – na svojo odgovornost – vozijo op njej, saj drugih poti praktično ni.

Voda je zalila tudi številne rastlinjake, saj je ta predel poznan po pridelavi zelenjave; pridelek je popolnoma uničen.

Sava upada
Več sreče imajo prebivalci ob Savi, ki že od jutra upada. Krško in Brežice, kjer je bilo še sinoči hudo, se tako umirjata, ljudje ob pomoči gasilcev in pripadnikov civilne zaščite ter vojske odpravljajo posledice.

Posavje je sicer med najbolj prizadetimi v Sloveniji, saj so se ravno na tem območju združili poplavni valovi rek.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.