Lahovnik: Država Petrola ne bo prodala

Foto: Žurnal24 14 bank upnic se strinja s prostovoljno poravnavo Istrabenza, tri banke pa so vl
Prvi mož Gazproma Aleksej Miller je potrdil, da je iz Slovenije pred dnevi dobil ponudbo za nakup deleža v Petrolu. Po nekaterih ugibanjih naj bi svoj delež prodajal Istrabenz.
Oglej si celoten članek

Gazprom naj bi se o ponudbi – ruska tiskovna agencija Interfax ne navaja, kdo in kolikšen delež naj bi prodajal – izrekel kmalu. V javnosti se zato že pojavljajo ugibanja, ali delež prodaja Istrabenz, ki naj bi se na željo lastnikov znebil delnic Petrola. Istrabenz ima sicer v Petrolu neposredno le nekaj manj kot štiri odstotke Petrola, več kot šest odstotkov Petrola pa je koprskemu holdingu zaradi neplačevanja obveznosti zasegla Nova Ljubljanska banka. Po ocenah poznavalcev pa je lahko prodaja do četrtine Petrola "vezana trgovina" z Gazpromom zaradi plinovoda Južni tok v Sloveniji, v kateri naj bi sodeloval še kakšen večji delničar.

 

Lahovnik: Država Petrola ne namerava prodati

Gospodarski minister Matej Lahovnik je za TV Slovenija dejal, da o ponudbi ne ve nič. "Ne vem, kdo ponuja Petrol Gazpromu, v vsakem primeru pa moram reči, da na pogovorih, ki sva jih z Millerjem imela v Sankt Peterburgu, nisva spregovorila niti besede, ki bi se kakorkoli nanašala na Petrol," je dejal Lahovnik. Ob tem je še zatrdil, da država oziroma Kad in Sod ne prodajata in tudi ne nameravata prodati delnic Petrola.

Današnja novica je nasprotna ugibanjem, ki so krožila po Sloveniji. Časnik Delo je v soboto pisal, da se ruski plinski gigant zanima za prevzem Petrola, saj je slednji zaradi padca kapitalskega trga in pocenitve delnice – tržna kapitalizacija slovenske naftne družbe znaša "le" 570 milijonov evrov – postal zanimiva tarča za rusko družbo. Zanimanje Gazproma za Petrol je pred dnevi potrdil tudi nekdanji prvi mož Petrola Marko Kryžanowski, podrobnosti pa ni razkril.

Petrol se je z Rusi, sicer z družbo Lukoil, pred leti že pogovarjal o poslovnem in tudi o kapitalskem povezovanju. Petrol je namreč z Lukoilom leta 2006 sklenil okvirni sporazum o ustanovitvi skupnega podjetja za prodajo naftnih derivatov na območju srednje in jugovzhodne Evrope, v katerem bi imel Petrol 51-odstotni lastniški delež, Lukoil pa 49-odstotnega, Rusi pa so izrazili tudi namero za sodelovanje pri privatizaciji Nafte Lendava, vendar je dogovor kasneje propadel. Lukoil naj bi se takrat zanimal tudi za lastniški vstop v Petrol, vendar naj temu ne bi bila naklonjena država, zato naj bi Rusi od namer odstopili.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.