Mate: Vrača se glavni krivec

Foto: Žurnal24 Dragutin Mate BOBO
Disciplinski postopek zoper Hinka Privška, ki je vodil slovenski Interpol v času, ko so založili depeše v zadevi Patria, je zastaral. Dragutin Mate (SDS) meni, da je zadeva "skrajno nenavadna".
Oglej si celoten članek

Kot smo poročali, se Privšek iz Policijske uprave Postojna vrača v Ljubljano na sektor za mednarodno policijsko sodelovanje. To pomeni, da bo znova sodeloval z Interpolom.

To je za nekdanjega notranjega ministra "še en dokaz več v vrsti sumničenj in domnev, da je bila cela afera Patria skonstruirana in politično motivirana". Depeše so bile po njegovem mnenju založene namerno.

 

Disciplinski postopek

Zaradi ugotovljenih nepravilnosti so 10. septembra lani zoper dva delavca uvedli disciplinski postopek. Proti enemu se je končal zaradi izredne odpovedi delovnega razmerja. Zoper drugega je bila 30. oktobra lani sklicana disciplinska obravnava, ki se je zaposleni ni udeležil, na njej pa so ugotovili, da je zadeva zastarala.

Šef dajal ukaze
Notranji nadzor je po njegovih besedah pokazal, da sta bila za založitev depeš odgovorna dva policista v Generalni policijski upravi na področju Interpola – šef Interpola in uslužbenec, ki je delal neposredno na depešah. Iz nadzora se da po njegovem tudi jasno videti, da so bile depeše označene kot nepomembne in da naj se dajejo na stran.

O tem, da so depeše nepomembne, je presojal šef Interpola, medtem ko je podrejeni policist samo sledil navodilu nadrejenega, je pojasnil Mate. "Zdaj je ta podrejeni policist ostal brez službe, tistemu, ki je odrejal takšne naloge, pa se ni zgodilo nič – še več – vrača se na področje dela Interpola," je opozoril Mate, ki meni, da je šef Interpola to počel namerno.

Vrh policije ni vedel
Mate je tudi spomnil, da so najprej očitali njemu, da je ukazal založitev depeš. A notranji nadzor je nedvoumno pokazal, da ne direktor kriminalistične policije ne generalni direktor policije in ne minister niso imeli dostopa do njih.

 
 

Vse zadeve smo vodili po zakoniti poti, interpretacije o nezakonitostih oziroma političnih opredelitvah so stvar vsakega, da si jih razlaga po svoje. 

Pavel Jamnik, kriminalistična policija

 
Šele ko so predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos in mediji začeli govoriti o depešah, je bil s strani ministrstva odrejen neodvisen nadzor "od zgoraj navzdol", je povedal Mate.

In ta nadzor je po njegovih besedah nedvoumno pokazal, kdo je komu kaj ukazoval in tudi to, da je navodila, naj se depeše dajejo na stran, podpisoval Privšek.

Vpliv na preiskavo
V. d. generalnega direktorja policije Janko Goršek je dejal, da založene depeše niso vplivale na policijsko preiskavo zadeve Patria.

"Jaz sem septembra lani trdil natančno to: da je založitev teh depeš nedopustna, da gre za veliko napako posameznikov, da pa to ni vplivalo na potek preiskave," je poudaril Mate. Vendar je opozicija po njegovih besedah "zelo agresivno in nestrpno nastopila v medijih".

Zdaj osebo, ki je to zagrešila, postavljajo nazaj na področje dela Interpola. "Predstavljajte si, kako bodo uslužbenci Interpola, zadolženi za Slovenijo v Lyonu, reagirali na to, da nekdo, ki je naredil takšno napako, ponovno dela z njimi in sprejema depeše," opozarja Mate.

Kos: nesprejemljivo
Na Matejeve besede se je že odzval tudi predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos. Ta je besede nekdanjega notranjega ministra ocenil kot "cenen poskus odvračanja pozornosti od zaukazane nesposobnosti policije"  v času Matejevega ministrovanja.

Vrnitev Privška na Interpol pa so ocenili kot nerazumljivo in nesprejemljivo.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.