Ministri v iskanju ugrabljenih otrok

Foto: Žurnal24 Lovro Å¡turm BOBO
Pravosodni ministri EU, med njimi slovenski minister Lovro Šturm, so na neformalnem srečanju v Lizboni sprejeli paket ukrepov v boju proti ugrabitvam otrok.
Oglej si celoten članek

Kljub napovedim pa niso potrdili uvedbe vseevropskega sistema alarmiranja ob ugrabitvah otrok, v katerega bi bili vključeni tudi mediji in lokalno prebivalstvo. Kot so sporočili iz Šturmovega kabineta, so ministri sicer razpravljali o njegovi uvedbi, vendar je na koncu prevladalo mnenje, da ni potreben, saj večino ugrabljenih otrok vendarle odkrijejo na območju ugrabitve. Kljub temu pa so priznali, da je treba izboljšati sodelovanje in povezovanje med državami, saj veliko zločinov nad otroki ne pozna meja, kot na primer otroška pornografija na internetu, pa tudi trgovina z otroki za prostitucijo, poudarjajo v Šturmovem kabinetu. 

Pač pa so se ministri dogovorili, da bodo vzpostavili vseevropski seznam ugrabljenih otrok, pri čemer bi lahko uporabljali tudi načrtovani evropski portal za pravosodje, so poudarili v ministrovem kabinetu. Pri tem so spomnili tudi, da je bila na ravni EU pred kratkim sprejeta odločitev o vzpostavitvi telefonske linije za pogrešane otroke in otroke, ki so žrtve spolnih zlorab. "To zagotovo predstavlja napredek pri odkrivanju pogrešanih otrok in pomoči žrtvam kaznivih dejanj," so prepričani na ministrstvu.

Vsako leto je ugrabljenih več kot milijon otrok
Problem ugrabitev otrok in drugih oblik nasilja in kaznivih dejanj nad njimi je sicer velika težava v EU, še večja pa v svetu. Kot izpostavljajo v kabinetu ministra Šturma, poročila Združenih narodov navajajo, da je na leto več kot milijon otrok žrtev trgovine z ljudmi, več kot 300 milijonov otrok pa mora delati. Več kot 3000 otrok vsako leto za posledicami zanemarjanja in fizičnih zlorab umre, okrog 40 milijonov otrok, mlajših od 14 let, pa zaradi posledic zlorab potrebuje medicinsko in socialno pomoč.

Šturm je v razpravi opozoril tudi na pregon računalniške kriminalitete in izpostavil, da se na tem področju "novi podtipi kaznivih dejanj razvijajo hitreje, kot je mogoče sprejemati nove predpise". "V zvezi s tem je še posebno pomembno, da vse spremembe zakonodaje spremljajo izobraževalne, promocijske in druge dejavnosti, ki bodo otroke in mlade učile in jih ozaveščale o nevarnostih, ki prežijo nanje," je poudaril.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.