Še prejšnji teden so policisti opozarjali, da se je lani število poškodb zaradi petard povečalo kar za polovico in ob tem pozivali javnost k odgovorni in pazljivi uporabi dovoljenih pirotehničnih izdelkov.
Društvo pirotehnikov Slovenije pa se je danes obrnilo na javnost z opozorilom, da je mogoče v eni od veletrgovin na legalen način kupiti dva različna pirotehnična izdelka, ki sta uvrščena v prvo, najmanj nevarno kategorijo, čeprav aktivirana močno počita.
V navodilih za uporabo mini mege je zapisano, da je potrebno vrtavko postaviti na tla in prižgati vžigalno vrvico na zunanji strani. A izdelek nima vrvice, prav tako se ga ne da postaviti na tla in prižgati, to je mogoče le z drgnjenjem ob škatlico vžigalice, opozarjajo v društvu.
Standardi SIST14035 jasno določajo, da izdelki iz 1. kategorije ne smejo počiti, medtem ko izdelkov 2. ali 3. kategorije v Sloveniji sploh ni dovoljeno prodajati, v imenu društva opozarja njegov predsednik Aleš Ham.
Svetita in žvižgata, a tudi močno usekata
Gre za izdelka "mini commandos" in "mini mega," ki sta sicer opisana kot "talni vrtavki". Mini commandos je na spletni strani uvoznika opisan kot leteč prodorni žvižgač, mini mega pa spušča pisane zelenordeče in rdeče zvezde.
Po aktiviranju oba izdelka res spuščata zvok in barve, a oba na koncu eksplodirata, kar dokazujejo tudi posnetki, ki jih je javnosti razposlalo društvo. Ob tem so izrazili ogorčenje, da lahko takšne izdelke v nasprotju z zakonom kupujejo tudi 14-letniki, saj jim to dovoljujejo predstavniki MNZ, medtem ko sami "s solznimi očmi obžalujejo vse raztrganine, odtrgane prste, poškodovane oči in podobne poškodbe s petardami".
Poklicali smo uvoznika izdelkov, podjetje Orpi, d. o. o. V podjetju si izrazili prepričanje, da je z izdelkoma mini commando in mini mega vse po pravilih. Kot poudarjajo, morajo za vsak pirotehnični izdelek pridobiti dovoljenja Ministrstva za notranje zadeve, ki pred tem podrobno pregleda vso dokumentacijo in izdelke. Oba so na MNZ potrdili kot primerna za prodajo.
In kako lahko izdelka spadata v 1. kategorijo, čeprav počita? Pok ni glavni učinek, temveč so to svetlobni in zvočni učinki, zato je umestitev smiselna, so prepričani v Orpiju.
Z vprašanji smo se obrnili tudi na inšpektorat MNZ, na njihove odgovore še čakamo.