Morilec že na psihiatriji

Foto: Žurnal24 Pravi motivi za umor, ki se je zgodil v torek zvečer, niso znani, po pričevanju Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24
Osumljeni morilec za umor v Mariboru je pred leti že zabodel moškega. V torek je zločin ponovil, a z usodnimi posledicami. Sosedje so presenečeni in šokirani, saj pravijo, da je umirjen človek.
Oglej si celoten članek

Iz zanesljivih virov smo izvedeli, da naj bi Vlajko Bačić, osumljen uboja 44-letne Jožice Kelemina, včeraj še prestajal 48-urno pridržanje, in sicer na zaprtem oddelku psihiatrije v UKC Maribor.

Pred približno dvema desetletjema naj bi danes 60-letni Bačić že nekoga zabodel."Z nožem je napadel zgornjega soseda v bloku, ker ga je ta neprestano nadlegoval. Žrtev je takrat na srečo preživela," pripoveduje ena od stanovalk na njegovem domačem naslovu na Prekmurski cesti na Teznem. Zaradi tega zločina naj bi se osumljenec že zdravil na psihiatriji. Kot še navaja naš vir, naj bi bila v času torkovega uboja kazenska kartoteka Vlajka Bačića brez madeža. Po določenem obdobju se namreč kaznivo dejanje izbriše iz policijske evidence.

Vljuden samotar
Sosedje Bačića
opisujejo kot prijaznega, umirjenega in vljudnega moškega, ki pa je bil samski in samotar."Nikogar ni spuščal v stanovanje, niti lastnega brata, ta si je vedno odklepal sam. Prej je vedno pozdravljal, v zadnjem času pa se je obračal stran, ko me je srečal. Postajal je malo čuden. Predvidevam, da zadnje čase ni jemal zdravil za svojo bolezen," še pripoveduje ena od sosed, ki je bila nad aretacijo in novico presenečena, saj nikoli ne bi pomislila, da je Bačić sposoben uboja Jožice Kelemina.

Naj spomnimo, da se je žrtev usodne deževne noči s tremi ljudmi pogovarjala na Župančičevi ulici pri garažah. Prav tja pa je Bačić videl skozi svoje stanovanjsko okno.

Zaprt na psihiatriji
Kriminalisti so v sredo pregledovali okolico tega stanovanjskega bloka in tudi bližnje zabojnike za smeti, nato pa so po manj kot 24 urah od zločina nasilno vstopili v storilčevo stanovanje, od koder so Bačića reševalci odpeljali na psihiatrijo.

Kot smo izvedeli, število ljudi z duševnimi težavami v Mariboru narašča, in sicer zaradi najrazličnejših stisk. Po zatrjevanju psihiatrične stroke pa so ti bolniki glede na svetovno statistiko precej redkeje storilci kaznivih dejanj kot ljudje, ki ne kažejo duševnih motenj. Posebnega recepta, kako se pravilno zaščititi pred podobnimi dejanji, ni, pravijo na policiji.

INTERVJU
Bojan Zalar, direktor Psihiatrične klinike Ljubljana
"Nadzor ni mogoč"

Bojan Zalar © Boštjan Tacol

 
1. Ali lahko odgovornost za ponovitev kaznivega dejanja iščemo pri psihiatrih, ki bi osumljenca morali bolj nadzirati?
Če je bolniku izrečen ukrep obveznega zdravljenja, sodišče natančno določi čas zdravljenja, ki ga predlaga posebna komisija. V tem času je nadzor nad bolnikom popoln. Potem pa ga obravnavamo kot vse druge in ne hodimo domov preverjat, če ne pride na pregled. Nimamo represivnih pooblastil oziroma ga ne moremo hospitalizirati proti njegovi volji.


2. So duševni bolniki pogosto storilci kaznivih dejanj?
Načelno duševni bolnik ne povzroča kaznivih dejanj oziroma je odstotek teh enak zdravim ljudem. Nasilnejši so lahko tisti, ki imajo blodnje, oziroma ozka skupina ljudi, ki se počutijo ogrožene. G. S.

Vlasta Nussdorfer, Beli obr
Pravna luknja tudi pri duševnih boleznih 

Vlasta Nussdorfer © Žurnal24

 

1. Ker so osumljenca namesto v pripor odpeljali na psihiatrijo, predvidevamo, da ima duševne motnje. Ali se mu bo sodilo za dejanje v neprištevnem stanju?
Že v fazi preiskave izvedenec oceni stanje osumljenca oziroma stopnjo nevarnosti za druge. Na podlagi tega mnenja se osumljencu nato namesto kazni izreče ukrep obveznega zdravljenja.

2. Ali nov zakonik ta ukrep predvideva?
Na tem področju je podobna zmeda kot pri mladoletnikih. Ta hip nov kazenski zakonik namreč ne predvideva ukrepov obveznega zdravljenja. Po novem naj bi tovrstne storilce obravnaval poseben zakon o duševnem zdravju, ki pa še ni napisan. O ukrepih obveznega zdravljenja bo po novem odločalo nepravdno sodišče, ko bo primer na kazenskem končan. G. S.


ANKETA
Ali vas je po torkovem uboju v Mariboru kaj strah?
Kar se je zgodilo, je grozno. Vsekakor je za premisliti, ali sploh kam oditi sam. Tudi če si v družbi, če ti nekdo pride za hrbet, nimaš česa storiti. Mislim, da so organi pregona premalo prisotni na takih samotnejših in zatemnjenih mestih.
Marija Klajderič, 54 let, ekonomski tehnik

Zakaj bi me bilo strah, koga bi se naj bal? Varnost je sicer nekaj drugega, a strah me ni.
Jože Mihelič, 50 let, poklicni voznik

Zaradi tega, kar se je zgodilo, me ni strah. Zaradi enega človeka ne bi smelo biti neke panike, ker se to dogaja in se bo tudi drugje v svetu. Brez panike, bi jaz rekel.
Milan Novak, 49 let, trgovec

To se dogaja tudi po svetu, tako da me zaradi tega ni strah. Zvečer grem normalno ven. Sploh če smo v skupini s prijatelji, ni neke bojazni. 
Tilen Ferk, 16 let, dijak

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.