Na razpisu neverjetnih 83 odstotkov nepopolnih vlog

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Po prvem odpiranju vlog za neprofitna stanovanja v Ljubljani nepopolnih 83 odstotkov vlog, na koncu kljub pozivom k dopolnitvi zavržena skoraj četrtina.
Oglej si celoten članek

Na ljubljanski razpis za neprofitna stanovanja je prišlo 3.129 vlog, od tega je bilo neverjetnih 2.600 ali kar 83 odstotkov nepopolnih. 

Na Javnem stanovanjskem skladu Mestne občine Ljubljana (JSS MOL) pojasnjujejo, da so vse, ki so oddali nepopolno vlogo, skladno z zakonom o splošnem upravnem postopku pozvali k dopolnitvi vloge. Če vloge niso dopolnili ali če je bila kljub dopolnitvi še vedno nepopolna, pa so jo zavrgli. Kar 562 ali skoraj petina je bilo zavrženih, ker so bile nepopolne, vsega skupaj pa je bilo izločenih 731 vlog ali skoraj četrtina vlog. Niti eden pa na primer ni bil zavrnjen, ker bi navajal neresnične podatke. 

Navodil ne preberejo v celoti

"Glede na veljaven Pravilnik o dodeljevanju neprofitnih stanovanj v najem je potrebno v vlogi navesti precej podatkov in tudi opisati razmere, v katerih prosilci bivajo. Posledično je vloga razmeroma obsežna. Opažamo, da prosilci žal ne preberejo v celoti navodil za izpolnjevanje vloge, ki jih dobijo skupaj z obrazcem vloge," pravijo na JSS MOL in dodajajo, da imajo v dilemah prosilci možnost osebno povprašati zaposlene na JSS MOL. 

"Tudi poziva na dopolnitev vloge ne preberejo natančno in pogosto vloge na dopolnijo z vsemi zahtevanimi dokazili. So tudi primeri, ko prosilci na poziv za dopolnitev vloge ne odreagirajo pravočasno ter tako vloge ne dopolnijo v postavljenem roku. Nekateri prosilci poziva za dopolnitev vloge sploh ne prevzamejo in ga pošta skladno s predpisi vloži v njihov hišni predalček. Posledica je običajno nedopolnitev vloge," velik osip zaradi nepopolnih vlog pojasnjujejo na mestnem stanovanjskem skladu. 

Obvezna dokazila o dohodkih

Kako to, da je bilo treba priložiti toliko dokazil, katerih podatkov JSS MOL ni mogel pridobiti sam? "Ob pisnem soglasju prosilcev smo s strani Upravne enote Ljubljana pridobili podatke o državljanstvu, stalnem prebivališču prosilcev ter letih bivanja v MOL. Prav tako smo od Geodetske uprave Republike Slovenije pridobili podatke o lastnikih nepremičnin," pravijo na stanovanjskem skladu. So pa morali prosilci sami s prilogami dokazati podatke o svojih dohodkih, saj "do tega trenutka še ni bil vzpostavljen informacijski sistem za dostop do podatkov o dohodkih prosilca in njegovih družinskih članov", pravijo. 

Če so uveljavljali še kakšne dodatne točke (npr. zaradi invalidnosti), so morali to dokazati z ustreznimi potrdili. 

janez.zalaznik@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 8

  • 15:22 27. April 2017.

    Tole mi hudičevo smrdi, verjetno so zanalašč naredili tako komplicirano vlogo, da bi jim stanovanja ostala za Cmerarjeve in Šeficeve …

  • MK
    14:19 27. April 2017.

    A dajte no?! Niso krivi birokrati temveč dejstvo, da se za ta stanovanja prijavljajo zgolj PRISELJENCI in ekonomski MIGRANTI, ki …

  • 13:34 27. April 2017.

    V bistvu bi se mogli lotiti vsake vloge INDIVIDUALNO, primer od primera se razlikuje, tako kot POSKUŠANJE izigrati pravila, je …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.