Nad slepoto s kožnimi celicami

Foto: Žurnal24 Raziskava, ki je sicer še v povojih, že odpira nova vrata medicine, saj naj bi n
Očesne celice, ki so občutljive na svetlobo, so znanstveniki proizvedli kar iz kože. Gre za znanstveni preboj, ki bi lahko doprinesel do revolucionarnega zdravljenja slepote.
Oglej si celoten članek

Znanstveniki so genetsko “reprogramirali“ celice človeške kože in prišli do neverjetnega odkritja, saj so na novo pridobljene celice kazale podobne značilnosti, kot jih kažejo celice očesne mrežnice.

V zahtevnem postopku se celice najprej spremenijo v pluripotentne matične celice (IPS), ki se nato lahko razvijejo v dejansko katerokoli telesno tkivo. Znanstveniki so nato matične celice izpostavili posebnemu koktajlu kemikalij in tako dobili delne celice očesne mrežnice – celice, ki se nahajajo na zadnji strani očesa in so močno občutljive na svetlobo. Njihova glavna naloga je prenašanje živčnih signalov v možgane.

Popravilo očesne mrežnice
Raziskava, ki je sicer še v povojih, že odpira nova vrata medicine, saj naj bi nove celice omogočale popravilo očesnih mrežnic. V bližnji prihodnosti bi lahko znanstveniki omenjene celice uporabljali za preučevanje genetsko pogojenih očesnih nepravilnosti. Posledično bi s preučevanji prišli tudi do novih očesnih zdravil.

Dr. David Gamm, vodja študije z Univerze v Wisconsinu, je dejal: “Gre za pomemben korak naprej. Nova dognanja ne potrjujejo le dejstva, da lahko celice očesne mrežnice razvijemo iz človeških matičnih celic, ampak tudi to, kako podoben je proces normalnemu razvoju človeške očesne mrežnice."

“Mogoče bomo z novimi izsledki zapolnili luknjo, ki bo prenesla znanje izgradnje očesne mrežnice pri miših, žabah in muhah, na človeka,“ je še dejal Gamm. Testi so obenem pokazali, da omogočajo matične celice pridobitev različnih vrst celic očesne mrežnice, tudi fotoreceptorje, ki spremenijo svetlobne impulze v električne živčne signale.
V predhodnih raziskavah so bili namreč znanstveniki že uspešni pri vrnitvi vida slepi miši, tako da so ji očesno mrežnico popravili z izvornimi celicami.

Zdravljenje slepote
Prihodnja zdravljenja bi lahko pomagala predvsem ljudem, ki trpijo za očesnimi napakami kot je degeneracija makule – najbolj razširjen vzrok slepote pri starejših.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.