Ne pozabite na evropsko kartico!

Foto: Žurnal24 Pred potovanjem v tujino si priskrbite evropsko kartico zdravstvenega zavarovanj
Evropska komisija opozarja, da naj pred potovanjem v tujino ne pozabimo doma evropske kartice zdravstvenega zavarovanja, saj je ta brezplačna in omogoča hitrejši postopek.
Oglej si celoten članek
˝Tako kot evro je evropska kartica zdravstvenega zavarovanja majhen del Evrope v žepih ljudi,˝ je koristnost dokumenta ponazoril evropski komisar za zaposlovanje, socialne zadeve in enake možnosti Vladimir Špidla. Dejal je, da kartica pride prav ne le turistom, ampak tudi študentom v tujini ter ljudem, ki delajo v tuji državi. Kartico ima danes že 173 milijonov ljudi. Z njo so upravičeni do enake obravnave pri zdravstvenih storitvah kot lokalni pacienti, zavarovanje pa v celoti ali delno krije zavarovalnica, kjer je posameznik zavarovan. Bruselj pa vendarle opozarja, da gre za kritje v okviru oskrbe javnega zdravstva, kar ne nadomešča dodatnega zavarovanja za potovanje. Po podatkih Evropske komisije ima v Sloveniji evropsko kartico 251.084 oziroma 13 odstotkov državljanov. Na podlagi dvostranskega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško lahko slovenski državljani evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja uporabljajo tudi na Hrvaškem.

 

Zadostuje faktor med 15 in 25

Evropska komisija opozarja, da zaščitni faktor nad 50 sploh ne poveča zaščite in da zadostuje faktor med 15 in 25, če kremo pravilno uporabljamo. Sicer pa popolne zaščite pred sevanjem UV ni, saj tudi visok faktor prepusti nekaj sevanja, pravi komisija.

Previdno pri kremah za sončenje
Hkrati je Evropska komisija Evropejce danes pozvala k previdnosti pri kremah za sončenje. Te morajo imeti oznake glede zaščite UVB in UVA, nikakor pa ni dopustno, da bi na izdelku pisalo denimo ˝100-odstotna zaščita˝, je pojasnila komisija. Potrošniki naj tako izberejo tiste kreme, ki nudijo zaščito pred UVB- in UVA-sevanjem. Oboje je namreč škodljivo za človeka: sevanje UVB je povezano z opeklinami in kožnim rakom, sevanje UVA pa s staranjem kože, človeškim imunskim sistemom in pomembno prispeva k tveganju glede kožnega raka.

Bruselj poudarja, da tovrstne kreme ščitijo pred UV-sevanjem in so lahko učinkovite za zaščito pred sončnimi opeklinami ter kožnim rakom, vendar pa jih je treba uporabljati v kombinaciji tudi z drugimi ukrepi. Treba se je namreč izogibati pretiranemu nastavljanju soncu, predvsem med 11. in 15. uro. Če pa smo že na soncu, se moramo primerno zaščititi s kapo ali sončnimi očali. Previdnost je še posebej nujna pri dojenčkih in majhnih otrocih. Sončne kreme je treba uporabljati redno in v zadostni količini, kar pomeni približno 35 gramov kreme ali šest polnih čajnih žličk za odraslega človeka, poudarja komisija.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.