Nekateri delajo 13-krat manj

Foto: Žurnal24 V bolnišnici en zdravnik na leto obravnava 60 primerov, drug pa 476.
Na zavodu za zdravstveno zavarovanje bi ukinili okoli deset odstotkov dežurnih mest.
Oglej si celoten članek

Najbolj obremenjeni bolnišnični zdravnik dela tudi 7,8-krat več kot najmanj obremenjeni. Prvi obravnava 476,6 primera na leto, najmanj obremenjeni le 60,8. Pri negovalnem kadru je razpon še višji. Najbolj obremenjeni opravi kar 13,2-krat več dela.

Zato so na zavodu za zdravstveno zavarovanje (ZZZ) prepričani, da je treba pred krčenjem pravic zavarovancev in dodatnim obremenjevanjem davkoplačevalcev odpraviti nepravilnosti v zdravstvenem sistemu in izčrpati notranje rezerve. "Ukiniti je treba plačno uravnilovko pri nagrajevanju zdravnikov – produktivnejše je treba tudi bolj nagraditi," menijo.

 

Protestirali bodo

Zaradi osnutka novega zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju bodo v četrtek protestirali pred ministrstvom za zdravje. Ostro namreč nasprotujejo načrtovanemu nižanju bolniških nadomestil, predvsem pa krajšanju pravice za nego družinskih članov.
Na ministrstvu pravijo, da bo zaradi rdečih številk treba ukrepati, a obljubljajo, da sprememb brez soglasja socialnih partnerjev ne bo.

Deset milijonov evrov
Drugi ukrep, s katerim je mogoče prihraniti dodatnih deset milijonov evrov, naj bi bila dežurstva. Kot pojasnjujejo na ZZZ, gre od približno milijarde evrov, kolikor blagajno stanejo zdravniki, negovalno osebje in administracija, za nadure zdravstvenega osebja sto milijonov evrov na leto.

Ocenjujejo, da je po eni strani število dežurnih mest mogoče znižati za deset odstotkov, po drugi pa znova ovrednotiti višino plačila dežurstev. "Za nedeljsko 23-urno dežurstvo zdravnik v zdravstvenem domu zasluži 812,85 evra bruto, v bolnišnicah pa tudi tisoč evrov in več," pravijo na ZZZ.

Čezmerno zdravljeni
Nerealno pa se jim zdi tudi, da po lanski plačni reformi kar dve tretjini zdravnikov dela na najzahtevnejših delovnih mestih oziroma ima posebne delovne razmere. Predlagajo, naj se tu opravi revizija in odpravijo nepravilnosti, saj so odhodki bolnišnic zaradi te anomalije neupravičeno višji.

Kar 34 milijonov evrov pa je škode zaradi nevarne in nepravilne rabe zdravil, od tega 28 milijonov zaradi hospitalizacij, povezanih s težavami zaradi uporabe zdravil, šest milijonov na leto pa znaša strošek zavrženih (odpadnih) zdravil.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.