Noro, za koliko so se podražili sladkor, mleko, olje in drva

Foto: Nik Rovan
Foto: Nik Rovan
Letna stopnja inflacije se je februarja znižala z januarskih 10 odstotkov na 9,3 odstotka. Na mesečni ravni je bila rast cen 0,7-odstotna, so izračunali na statističnem uradu. Na letni ravni so na inflacijo najbolj vplivale cene hrane, na mesečni pa počitniških paketov.
Oglej si celoten članek

Največji vpliv (2,8 odstotne točke) na inflacijo je imela februarja dražja hrana. Na letni ravni se je podražila za 18,3 odstotka. Najbolj so se podražili sladkor (za 51,2 odstotka), sveže posneto mleko (za 38,3 odstotka) in drugo jedilno olje (za 37,7 odstotka), so sporočili s statističnega urada.

Za 9,6 odstotka višje cene izdelkov in storitev za rekreacijo in kulturo so k inflaciji prispevale eno odstotno točko.

Po 0,7 odstotne točke so k letni inflaciji dodale podražitve trdih goriv (za 72,4 odstotka) in gostinskih storitev (za 13 odstotkov). Višje cene raznovrstnega blaga in storitev (za sedem odstotkov) so imele 0,5 odstotne točke vpliva, po 0,4 odstotne točke pa podražitve gospodinjskega pohištva (za 15,5 odstotka) in novih avtomobilov (za 10,8 odstotka).

Cene blaga so se v povprečju dvignile za 10 odstotkov, cene storitev pa za 7,8 odstotka. Blago dnevne porabe je bilo dražje za 12,2 odstotka, trajno blago za 7,7 odstotka in poltrajno blago za 3,7 odstotka.

V enem letu se je za devet odstotkov pocenila elektrika in inflacijo ublažila za 0,4 odstotne točke.

Na mesečni ravni so bile cene v povprečju za 0,7 odstotka višje kot v mesecu pred tem. Podražitve počitniških paketov za 8,6 odstotka so inflacijo dvignile za 0,3 odstotne točke. Po 0,1 odstotne točke so k mesečni rasti cen dodale še podražitve zelenjave (za 5,2 odstotka), bencina (za 4,6 odstotka), kruha in izdelkov iz žit (za 3,1 odstotka) ter gospodinjskega pohištva (za 2,3 odstotka). Druge mesečne podražitve so imele 0,2 odstotne točke vpliva.

Po 0,1 odstotne točke so k znižanju mesečne inflacije po podatkih statistikov prispevale pocenitve trdih goriv (za 8,1 odstotka) ter oblačil in obutve (za 1,2 odstotka).

Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjave v EU, je bila 9,4-odstotna (februarja lani sedemodstotna). Na mesečni ravni so se po teh izračunih cene v Sloveniji zvišale za 0,6 odstotka.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 25

  • 18:50 28. Februar 2023.

    Špekulantska banda! V Ljubljanico z njimi!

  • 18:15 28. Februar 2023.

    Še sreča, da niso janšistične horde več na oblasti v teh časih, že tako so nas zapufali za 10 let …

  • 16:50 28. Februar 2023.

    Thanks Boss.

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.