Obeta se "šolski" referendum

Foto: Žurnal24 Za izposojo učbenikov osnovnošolcem ne bo več treba plačati.
DZ je sprejel spremembe šolske zakonodaje, kljub temu pa se novemu ZOFVI obeta odložilni veto državnega sveta, opozicija pa je napovedala referendum.
Oglej si celoten članek

Državni zbor je v tretjem branju sprejel spremembe zakonov o osnovni šoli ter o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI). Vse opozicijske poslanske skupine, SD, LDS, Zares, SNS in samostojni poslanec Slavko Gaber, šolski minister v prejšnjem mandatu, so glasovanje obstruirali in protestno zapustili dvorano. Po njihovem mnenju namreč vlada in koalicijske poslanske skupine niso upoštevale argumentov opozicije, stroke in sindikatov. Predstavniki opozicijskih strank so tako zaradi spornih sprememb, kot je 100-odstotno financiranje zasebnih šol, že napovedali zbiranje podpisov za sklic naknadnega referenduma. V torek pa se novemu zakonu obeta odložilni veto državnega sveta.

Koalicija za sprejem zakona

Za opozicijo in šolski sindikat je med spornimi točkami tudi novi način financiranja zasebnih šol. © iStockphoto

 
Novela zakona o osnovni šoli, s katero med drugim ukinjajo splošni učni uspeh ob koncu pouka in uvajajo drugi tuji jezik kot obvezni predmet v zadnjih treh razredih, med poslanskimi skupinami koalicijskih strank uživa podporo. Poslanka SDS Alenka Jeraj   je opozorila, da pri predlogih sprememb zakona "ne gre za reformo, ampak za nujne popravke" . Nasprotno pa je samostojni poslanec Gaber v svojem nastopu vladajočo koalicijo pozval k razmisleku in opozoril, da se še ni zgodilo, da bi vlada vztrajala pri sprejemanju zakonodaje, ki ji nasprotujejo vsi opozicijski poslanci in stroka, ter da se bodo o tako občutljivih spremembah ljudje odločali na referendumu.

Brez opozicije tudi pri obravnavi ZOFVI
Poslanci so po obravnavi novele zakona o osnovni šoli razpravljali še o noveli zakona o organizaciji in financiranju vzgoje ter izobraževanja (ZOFVI). Tudi temu zakonu opozicija nasprotuje, saj se jim zdi stoodstotno financiranje zasebnih šol, ki se uvaja z omenjeno novelo, nesprejemljivo. Poleg tega pa je tudi Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (SVIZ) poslance z 71.000 podpisi pozval, naj zavrnejo predlagane spremembe ZOFVI.

SVIZ razžaljen
Po seji je glavni tajnik SVIZ Branimir Štrukelj za žurnal24 povedal, da jih je poleg sprejetja šolskih reform izrazito razžalostila raven obtožb. Trditev poslanca Antona Kokalja (Nsi), da ob koncu osnovne šole vsi učenci ne znajo brati, namreč direktno žali učitelje in druge strokovne delavce v šolstvu. Po Štrukljevem mnenju taka razžalitev zahteva takojšnje opravičilo.

Poleg tega SVIZ pravi, da je bilo na seji govora o vsem drugem kot o ključnem problemu – da se delovanje javnega šolstva zaostruje z ukrepi, kot so na primer povečevanje določenih skupin otrok in tako dalje. Obračunavalo se je tudi s trditvijo, da je SVIZ proti zasebnim šolam, čeprav je znano, da so te zanje dobrodošle. Štrukelj je še povedal, da se jim dosedanje 85-odstotno financiranje zasebnih šol zdi čisto ustrezno.

Na SVIZ tako pozdravljajo referendum, saj je velika večina strokovne javnosti in udeležencev v šolstvu proti reformam. Po njihovem mnenju je prav, da se o tem odločajo posamezniki.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.