Odobrena sredstva bi jim zmanjšali, kulturniki na nogah

Foto: Anže Petkovšek Ministrstvo za kulturo
Foto: Anže Petkovšek Ministrstvo za kulturo
Ministrstvo za kulturo je izvajalce programov in projektov pozvalo, naj do nadaljnjega prenehajo pošiljati zahtevke za izplačilo sredstev na podlagi sklenjenih pogodb, ker se pripravlja rebalans proračuna in se bodo odobrena sredstva zmanjšala.
Oglej si celoten članek

Vodja poslancev Levice in Vesne ter sokoordinatorica Levice ter prejšnja ministrica za kulturo Asta Vrečko je v odzivu zapisala, da pravi razlog tiči v ideološkem boju SDS proti kulturi in umetnosti, ne v proračunu. Napovedano rezanje sredstev in neizplačilo pogodb sama vidi kot "realizacijo napovedi obračuna s kulturo in umetnostjo, poskus discipliniranja in utišanja vseh, ki aktualni vladi niso povšeči".

Kot je zapisala, je prejšnja vlada ministrstvo za kulturo pred enim mesecem predala z najvišjima proračunoma v zgodovini Slovenije v višini 282,3 milijona evrov za leto 2026 in 297,8 milijona evrov za leto 2027. Ob tem so dodatno na voljo še sredstva iz drugih virov.

"Priročen izgovor za napad na nevladni sektor"

Poudarila je, da brez zagotovljenih sredstev v proračunu ne more biti objavljen niti javni razpis, kaj šele sklenjene pogodbe. Edini razlog, zakaj SDS niža sklenjene zakonite pogodbe in prekinja razpise za medije, nevladne organizacije in samostojne delavce v kulturi v tem trenutku, pa je, "ker jim je to priročen izgovor za napad na nevladni sektor, hkrati pa želijo rezervirati sredstva za na hitro ustanovljeni Muzej osamosvojitve in druge svoje arbitrarno določene politične cilje in projekte".

Kot je še zapisala Vrečko, zgolj napoved oz. obvestilo preko elektronske pošte, da rebalans prihaja, sam po sebi ne more biti pravna podlaga, da se prenehajo izplačevati sredstva na podlagi zakonito sklenjenih pogodb ter da so tako izvajalci kulturnih projektov in programov kot tudi država dolžni spoštovati sklenjene pogodbe.

Foto: Nebojša Tejić/STA primopredaja Ignacija Fridl Jarc Asta Vrečko

Od ministrice pričakujejo, da odločitev pojasni

Vodja poslancev SD Meira Hot je ministrico za kulturo Ignacijo Fridl Jarc pozvala, naj nemudoma jasno in javno pojasni to odločitev.

Kot je zapisala, to "ni administrativna malenkost. To je neposreden poseg v delovanje kulturnih ustvarjalcev, producentov, zavodov, društev, samozaposlenih in vseh, ki so na podlagi razpisnih odločitev države načrtovali programe, produkcije, sodelovanja, obveznosti do zaposlenih, zunanjih sodelavcev in občinstev".

Ministrico je pozvala, naj med drugim javno objavi, kateri razpisi, programi in področja bodo prizadeti ter v kakšnem obsegu, pojasni pravno podlago za morebitno zmanjšanje že odobrenih sredstev ter prekliče oz. popravi navodilo izvajalcem, naj do nadaljnjega ne pošiljajo zahtevkov za izplačila, če za takšno navodilo ni jasne zakonske in pogodbene podlage.

Pogodbene aktivnosti naj izvajajo, kot je predvideno

Krovna mreža slovenskih nevladnih organizacij CNVOS ob tem vsem prejemnikom obvestil ministrstva za kulturo ali katerega koli drugega ministrstva priporoča, da pogodbene aktivnosti izvajajo naprej tako, kot je predvideno v pogodbi oz. v potrjenem delovnem načrtu projekta ali programa, da še naprej plačujejo račune ter da zahtevke in poročila še naprej pošiljajo v pogodbenih rokih.

Kot so zapisali v obrazložitvi, namreč zgolj obvestilo ministrstva, da je seznanjeno s postopkom priprave rebalansa proračuna, še ni ustrezna oz. zadostna pravna podlaga za spremembe pri izvajanju programov in projektov ali za zavračanje pravočasnih in pravilnih zahtevkov za izplačilo pogodbenih sredstev.

Dodali so, da imajo po pogodbah o sofinanciranju ministrstva praviloma res možnost zmanjšati financiranje, če pride do zmanjšanja njihovih proračunskih sredstev. Vendar mora najprej priti do dejanskega zmanjšanja proračunskih sredstev, hkrati pa zmanjšanje velja šele, ko je sklenjen aneks oz. pogodba spremenjena. Do takrat velja izvorna pogodba.

Foto: Anže Petkovšek Ministrstvo za kulturo

Ministrstvo: Manjka 8,9 milijona evrov

Na ministrstvu so po pregledu finančnega stanja v proračunu ministrstva za kulturo ugotovili, da jim zaradi povečane porabe predhodnega vodstva ministrstva po trenutnih podatkih manjka 8,9 milijona evrov za tekoče financiranje vseh zakonskih in pogodbenih obveznosti do konca leta.

Največji manko so ugotovili na postavki za samozaposlene v kulturi, in sicer 3,9 milijona evrov do konca leta. Kot zagotavljajo, so pregledali vse možne prerazporeditve po posameznih postavkah znotraj proračuna ministrstva in uvedli vse ustrezne ukrepe najprej znotraj služb ministrstva, in sicer prekinitev študentskega dela na ministrstvu, učinkovitejšo organizacija dela in novo sistemizacijo, varčevanje na vseh materialnih stroških ministrstva in odprodajo službenih vozil.

Napovedujejo "neljube in nepričakovane ukrepe"

A, kot so zapisali, bo zaradi zagotavljanja financiranja "potrebno poseči tudi po zelo neljubih in nepričakovanih ukrepih, ki so posledica pretiranega trošenja prejšnjega vodstva ministrstva". To so ustavitev odprtih postopkov razpisov in pozivov za sofinanciranje kulturnih projektov, zmanjšanje sredstev za investicije v javnih zavodih in zamik kohezijskih projektov v prihodnja leta zaradi nezmožnosti zagotavljanja lastnega deleža iz integralnih sredstev ministrstva.

Kot poudarjajo, gre za začasne ukrepe, katerih namen je preprečiti prevzemanje novih finančnih obveznosti brez zagotovljenega proračunskega kritja. Po sprejetju rebalansa državnega proračuna pa bo ministrstvo ponovno ocenilo razpoložljiva sredstva ter sprejelo nadaljnje odločitve v skladu z veljavno zakonodajo in sprejetimi proračunskimi okviri. "Cilj vseh začasnih ukrepov je zagotavljanje zakonitega, odgovornega in finančno vzdržnega upravljanja javnih sredstev," so dodali.

Opozorili so tudi, da so postopki javnih razpisov in pozivov med seboj različni. Nekateri so že zaključeni s sklenjenimi pogodbami, drugi so še v teku in odločbe še niso bile izdane. Nadaljnje ravnanje bo zato po njihovih besedah odvisno od pravnega in dejanskega stanja posameznega postopka ter od razpoložljivih proračunskih sredstev po sprejetju rebalansa. Upravičenci, prijavitelji in drugi deležniki bodo o nadaljnjih korakih obveščeni glede na stanje posameznega postopka in po sprejetju rebalansa proračuna.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 14

  • 19:53 8. Julij 2026.

    Za vas prikletne je kultura harmonka, pa liter šnopsa...

  • 19:41 8. Julij 2026.

    O kulturi se pogovarjajo samo kulturni ljudje.

  • 19:40 8. Julij 2026.

    Prešerna bodo odstranili in postavili spomenik lastni neumnosti ?

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.