Odvetnik hrvaških varčevalcev LB prepričan, da Slovenija zavlačuje z izplačili

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Odvetnik številnih varčevalcev nekdanje zagrebške podružnice Ljubljanske banke je pozval hrvaške politike, naj se odzovejo na zavlačevanje slovenske strani pri uresničevanju odločitve Evropskega sodišča za človekove pravice v Strasbourgu o poplačilu varčevalcev.
Oglej si celoten članek

Napoved visoke predstavnice slovenske vlade za vprašanja nasledstva Ane Polak Petrič v Dnevniku, da bodo izplačila potekala več let, je odvetnik hrvaških varčevalcev Milivoje Žugić ocenil kot pripravljanje javnosti na dodatno zavlačevanje problema varčevalcev LB.

"Oni se že vrsto let borijo za svoje prihranke, med njimi so tudi starejši od 75 let, ki se več kot 15 let na sodiščih borijo za svoje prihranke. Nadaljevanje zavlačevanja je nesprejemljivo in neusmiljeno," je dejal Žugić v Dnevniku regionalne televizije N1. Na novinarsko vprašanje, koliko Slovenija lahko zavlačuje z izplačili, je Žugić izrazil prepričanje, da Slovenija sploh ne bi smela zavlačevati.

Polak Petričeva je potrdila, da bo Slovenija spoštovala roke iz razsodbe sodišča v Strasbourgu, ki določa, da bodo v Ljubljani do sredine leta sprejeli sistemski model izplačila deviznih prihrankov varčevalcem LB v BiH in na Hrvaškem.

"Zvijača z obrestmi"

Šlo naj bi za okoli 250 milijonov evrov glavnice, ki jim bo treba prišteti še ustrezne obresti za okoli 280.000 bošnjaških in hrvaških varčevalcev.

Vsak varčevalec bo moral dokazati, da je imel devizne prihranke v LB ter da je lastnik prihrankov, ki niso bili izplačani na temelju drugih določil. "Postopek ne bi smel potekati več kot nekaj minut. Vsak varčevalec, ki ima hranilno knjižico, sebi in banki izkaže, kakšne so njegove terjatve," je povedal Žugić. Dodal je, da bi morala postopek dokazovanja plačati Slovenija.

Po njegovi oceni so v Sloveniji pripravil tudi zvijačo z obrestmi, ker bodo domnevno oblikovali organ uprave, ki bo določal obresti v primerih varčevalcev s Hrvaške in BiH, čeprav so obresti predpisane z zakoni.

"Varčevalci ne bi smeli odstopiti od pravice na zakonske obresti, ker gre za zajetna sredstva. Menim, da bi vsi varčevalci z dodatnimi tožbami morali pritiskati na Slovenijo, ker sodišča ne bodo sodila tako, kot pričakujejo oni. S tem bodo pospešili postopek in pripeljali do učinkovitega izplačila," je poudaril

Kot je dodal, bi morali pri tem vztrajati tako hrvaška vlada kot tudi največja opozicijska stranka HDZ ter vse hrvaške državne institucije.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 7

  • 11:35 21. Januar 2015.

    Za malo manj slabe volje, priložim svoje premišljevanje. Še ga ni človeka ki bi prosiovoljno ukazoval na svoje dolžnosti. Vedno …

  • 11:35 21. Januar 2015.

    Za malo manj slabe volje, priložim svoje premišljevanje. Še ga ni človeka ki bi prosiovoljno ukazoval na svoje dolžnosti. Vedno …

  • 10:18 6. Januar 2015.

    Sodba sodišča za človekove pravice ni ekonomska ampak načelna, zato nikogar ne obvezuje za kar koli , kam šele za …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.