Okrepitev kontingenta v Libanonu in na Kosovu

Foto: Žurnal24 Novembra se bo vojaški kontingent v Libanonu povečal na največ 20 pripadnikov Sl
Po sklepu vlade se bo vojaški kontingent v Libanonu okrepil za največ osem pripadnikov Slovenske vojske. Večje okrepitve pa bo deležen tudi kontingent na Kosovu.
Oglej si celoten članek

Vlada je na seji sklenila z novembrom okrepiti vojaški kontingent v Libanonu na največ 20 pripadnikov Slovenske vojske, ki se bodo pridružili zdajšnjim 12 vojakom v operaciji ZN v Libanonu Unifil. Kot so sporočili iz urada vlade za komuniciranje, bo povečanje števila vojakov omogočilo lažje izvajanje zahtevanih nalog na območju operacije. Vlada je sicer odločitev, da bo Slovenija z vojaškim prispevkom dejavno sodelovala v sklopu misije Unifil, sprejela 7. septembra lani.

Okrepitev tudi na Kosovu

Na Kosovu bo do septembra 2008 Slovenija sodelovala z dodatnimi poveljniško-logističnimi elementi v skupni velikosti do 350 pripadnikov. © BOBO

 
Vlada je na seji dala tudi soglasje za sodelovanje Slovenije v operaciji Kfor na Kosovu od februarja do septembra 2008, ko bo Slovenija tam sodelovala z dodatnimi poveljniško-logističnimi elementi v skupni velikosti do 350 pripadnikov. Trenutne razmere namreč po mnenju vlade kažejo, da se bodo potrebe po zagotavljanju varnosti na Kosovu leta 2008 povečale, zato bo Slovenija med svojim predsedovanjem EU v rotaciji od februarja do septembra 2008 znova povečala svojo navzočnost v tej pokrajini. Kontingent SV bo deloval v sektorju MNTF Zahod, kjer bo izvajal naloge v skladu z nacionalno zakonodajo in resolucijo Varnostnega svet ZN 1244. Sicer pa Slovenija v mednarodnih silah Kfor sodeluje od leta 2000, od marca do septembra letos pa je imela tam motorizirani bataljon s 600 pripadniki.

Nemirni Libanon

OZN je sile Unifila že leta 1978 napotil v Libanon, saj spori med Izraelom in Palestinci ogrožajo mednarodni mir in varnost. © AFP

 
Tako kot na Kosovu, kjer so zaradi nejasnega prihodnjega statusa te pokrajine razmere ponekod še napete (predvsem zaradi napetosti med večinskimi Albanci in srbsko manjšino), so nemirne razmere tudi v Libanonu. V ozadju je namreč že nekaj let spor med Palestinci in Izraelci, saj je že leta 1978 Izrael z namenom, da bi uničili palestinska oporošča, vkorakal v Libanon. Od takrat naprej so tam navzoče mednarodne sile Unifil pod pokroviteljstvom OZN. Te namreč že od takrat skrbijo za nadzor umika izraelskih oboroženih sil iz Libanona in premirja med državama. 
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.