Opozicija graja, vlada brani prodajo

Foto: Žurnal24 andrej bajuk bobo
Po štirih urah razprave o domnevno prenizki iztrženi ceni pri prodaji NKBM je komisija za nadzor javnih financ od vlade zahtevala, naj ji posreduje vse dokumente v zvezi s cenitvijo banke.
Oglej si celoten članek

Komisija, ki je o odprodaji polovičnega deleža države v banki razpravljala na pobudo stranke Zares, bo o nadaljnih ukrepih odločala po preučitvi gradiva.

Po mnenju pobudnika seje Mateja Lahovnika (Zares) ni bilo prav, da je vlada ceno za male vlagatelje in dobro poučene vlagatelje določila enako v višini 27 evrov za delnico. "Vlada je imela diskrecijsko pravico glede izbora, torej bi lahko odločila, da se v tej fazi dobro poučenih vlagateljev ne vključi v privatizacijo oziroma se ceno določi na drugačen način," je menil.

Cena 27 evrov je za dobro poučene vlagatelje prenizka, to pa dokazuje tudi tridnevno trgovanje na borzi, kjer je delnica dosegla za 40 odstotkov večjo vrednost, kot pa se je prodajala v javni ponudbi, je utemeljeval Lahovnik, izbor dobro poučenih vlagateljev pa označil za nenavadnega in dolgoročno škodljivega za lastniško strukturo NKBM.

Bajuk prepričan v transparentnost
Finančni minister Andrej Bajuk je vse očitke o netransparentni in negospodarni prodaji zavrnil in zatrdil, da je bila javna ponudba delnic NKBM v celoti izpeljana v skladu s slovensko zakonodajo. Bajuk je zagovarjal ceno delnice NKBM pri 27 evrih in priznal, da so se najbolj bali, da bi vrednost delnice z uvrstitvijo na borzo padla. Najslabše, kar se lahko zgodi, je, da bi cena znatno padla. To je namreč ključnega pomena za dolgoročen ugled ustanove, je dejal in ob tem opozoril, da bo pravo vrednost delnice
mogoče ocenjevati šele v daljšem časovnem obdobju.

Pojasnil je še, da so med dobro poučenimi vlagatelji, ki jim bodo prodali delnice NKBM, izbrali tiste, ki imajo namen, da vlagajo, in so jim lahko pripisovali, da so dolgoročni vlagatelji.

Lahovnik je prepričan, da je vlada pri prodaji naredila velike napake. © BOBO

 
Vlada se je odločila pretežni delež prodati dobro poučenim vlagateljem, ker je bilo zanimanje malih vlagateljev veliko, pa so delež zanje povečali do največje možne mere, je pojasnjeval minister in obenem obžaloval, da je prišlo do nekaterih manjših napak, denimo do izločitve ponudb nekaterih dobro poučenih vlagateljev. Vodja komisije za privatizacijo NKBM Sašo Prelič je ob tem pojasnil, da država ni bila zavezana skleniti pogodbe z nobenim od ponudnikov.

Družba Citigroup, ki opravlja vlogo svetovalca pri prodaji državnega deleža v Novi Kreditni banki Maribor (NKBM), je državi nakazala kupnino še za preostalih 1.465.762 delnic.

Te je svetovalna družba po opravljeni javni prodaji 49-odstotnega deleža banke obdržala v lasti z namenom uravnavanja tečaja delnice na borzi. Država je tako s prodajo NKBM pridobila 303 milijone evrov, so sporočili z ministrstva za finance in NKBM.

"Kritizirajo tisti, ki so dobili največ delnic"
V stranki NSi, iz katere prihaja minister Bajuk, menijo, da je cena delnice optimalna. Kritizirajo predvsem tisti, ki so dobili največje možno število delnic, je ugotovil Jožef Horvat. Kot primer je navedel poslanca Mateja Lahovnika, ki je "vplačal 50.000 evrov in dobil največje možno število delnic, ki jih lahko dobi navaden državljan, zdaj pa se pritožuje, da je bilo med državljane razdeljeno še premajhno število delnic". Če vplačil ne bi omejili pri 50.000 evrih, bi si več delnic lahko kupili le premožnejši sloji, navadni državljani pa bi bili prikrajšani, je dodal.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.