Pavliha Žbogarju dal košarico

Foto: Žurnal24 (Foto: Bobo)
Marko Pavliha je odpovedal nadaljnje sodelovanje pri izvajanju arbitražnega sporazuma s Hrvaško. "Ne morem več sodelovati pri kuhanju zadnje večerje," je zapisal Pavliha.
Oglej si celoten članek
Za razveljavitev sporazuma
Ravnanje Hrvaške po oceni SDS dokazuje, da naša južna soseda dogovorov s Pahorjevo vlado in stockholmskega podpisa arbitražnega sporazuma ne jemlje resno in jih ne spoštuje. "Zato je treba čim prej najti rešitev, s katerim bi ga razveljavili, ali pa je treba od Hrvaške zahtevati javno izjavo, da priznava Sloveniji pravico teritorialnega dostopa do odprtega morja," so zapisali v sporočilu za javnost.

Da bi vlada zaradi zadnjih potez Hrvaške morala pod vprašaj postaviti nadaljnjo veljavnost arbitražnega sporazuma, so prepričani tudi v Zavodu 25. junija, kjer vladno ravnanje označujejo za preveč "mlačno". Od MZZ zahtevajo, da zunanjim strokovnjakom omogoči dostop do dokumentov, ki jih hrani ministrstvo, da bi na njihovi podlagi pripravili čim boljša slovenska izhodišča.

Kot je profesor mednarodnega prava Marko Pavliha zapisal v odprtem pismu zunanjemu ministru Samuelu Žbogarju, to konkretno pomeni, da izstopa tako iz širše posvetovalne kot tudi ožje pravniške podskupine, ki naj bi delovali pod okriljem zunanjega ministrstva.

Pavliha v pismu pojasnjuje, da so se okoliščine v zadnjih mesecih tako poslabšale, da "zaradi strokovnih, etičnih in povsem človeških razlogov" ne more več sodelovati "pri kuhanju zadnje večerje na podlagi slabega recepta" oziroma ne želi "služiti za alibi v primeru katastrofalne arbitražne odločbe".

Nepregledno sodelovanje
Poleg tega je delovanje vseh skupin in podskupin ter drugih akterjev postalo povsem nepregledno in neučinkovito, trdi Pavliha. Tako se že nekaj mesecev niso sešli, pa tudi sicer po njegovih besedah ni jasno, kaj se dogaja v ozadju.

Enostranski potezi hrvaškega geodetskega zavoda in ministrstva za kmetijstvo sta eklatantna primera, ko bi morali pravniki zavzeti skupno stališče in svetovati zunanjemu ministrstvu in vladi, pa se to ni dogodilo, še opozarja.

Pavliha se je že v torek kritično odzval na novi hrvaški pravilnik o ribolovnem morju in se zavzel za razveljavitev arbitražnega sporazuma, saj se Hrvaška ne drži njegovih določil, po katerih naj bi se vzdržala vseh dejanj, ki bi lahko spor o meji še zaostrila ali ogrozila delo arbitražnega sporazuma. Ker Hrvaška arbitražnega sporazuma ne izvaja v dobri veri, bi ga moral državni zbor razveljaviti, je menil Pavliha.

Sporen novi hrvaški pravilnik
Novi hrvaški ribolovni pravilnik, ki je začel veljati z novim letom, riše mejo hrvaškega ribolovnega morja po sredini Piranskega zaliva in odreže slovensko teritorialno morje od mednarodnih voda.

Na slovenskem zunanjem ministrstvu so v odzivu na pravilnik menili, da gre za enostransko dejanje Hrvaške, ki pa nima nobenega pomena za naloge arbitražnega sodišča. Napovedali so, da bodo "v skladu z ustaljeno diplomatsko prakso ustrezno reagirali in zaščitili interese Slovenije".

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.