Po več mesecih opozoril bodo končno ustanovili klicni center

Foto: Saša Despot
Foto: Saša Despot
Epidemiologi nikoli niso popolnoma prenehali z iskanjem kontaktov okuženih, a so sledenje ohranjali za tista področja, ki so bila kritična - za zdravstvene institucije, domove za starejše in vzgojno-izobraževalne institucije.
Oglej si celoten članek

Kot je znano, slovenski epidemiologi že dalj časa ne zmorejo več slediti vsem stikom okuženih s covidom-19. To je prvi slovenski epidemiolog Mario Fafangel sporočil že 8. oktobra. Že pred tem so epidemiologi več mesecev opozarjali, da potrebujejo dodatne kadre za pomoč pri sledenju stikov. Konec maja lani, ko smo imeli osem aktivno okuženih ljudi v celi državi, je direktor NIJZ Milan Krek dejal, da imajo na terenu 29 epidemiologov, kar je bistveno premalo, da bi lahko kakovostno obvladovali izbruhe. 

Epidemiologi sledili stikom le na določenih področjih

Kot je pojasnila namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Nuška Čakš Jager, epidemiologi nikoli niso popolnoma prenehali z iskanjem kontaktov okuženih, a so sledenje ohranjali za tista področja, ki so bila kritična - za zdravstvene institucije, domove za starejše in vzgojno-izobraževalne institucije. Vse pozitivne pa so kontaktirali in jih prosili, naj obvestijo svoje visoko rizične stike in jih pozovejo, naj se obnašajo zaščitno.

Število 300, ki naj bi bila meja okužb, kar bi jih epidemiologi še lahko obdelali, je po njenih besedah odvisno tudi od števila kontaktov okuženih. Če ima oseba le dva rizična stika, bodo delo prej opravili, kot če ima oseba 30 ali več visoko rizičnih stikov.

Za obveščanje kontaktov bodo vendarle dobili dodatno pomoč

Vsi njihovi napori pa so zdaj usmerjeni v ustanavljanje profesionalnih klicnih centrov, kar jim naroča tudi mednarodna skupnost in mednarodni predpisi. "Gre za dolgoročen ukrep. Tako bo delovanje epidemiološke službe bolj učinkovito tudi takrat, ko se število primerov poveča."

Kdaj točno se načrtuje ustanovitev klicnega centra, namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni ni razkrila, je pa zagotovila, da "pogovori potekajo zelo intenzivno", epidemiološka in ostale službe sodelujejo tesno, vsakodnevno. Struktura je že postavljena. 

Sodelovali bodo centri, ki že profesionalno izvajajo anketiranje, epidemiologi in študentje medicine. "Tehnično je to izjemno zahtevno izvesti," je še dodala. 

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.