"Pod 50 tisoč dolarji ne pride"

Foto: Žurnal24 Bill Clinton je že premagal gospodarsko krizo. © Reuters
Začenja se dvodnevna 11. Poslovna konferenca Portorož, v okviru katere bo največ pozornosti namenjene predavanju nekdanjega ameriškega predsednika Billa Clintona.
Oglej si celoten članek

Bill Clinton - mož, ki je svoj mandat leta 1992 začel v času zelo velike gospodarske recesije, bo v soboto v Cankarjevem domu predaval o sprejemanju naše skupne odgovornosti za človeštvo. V obdobju njegovega mandata je bilo treba sanirati banke, stopnja brezposelnosti pa je bila rekordna. Clinton bo na sobotnem predavanju v Cankarjevem domu v organizaciji AmCham Slovenija in Diners Cluba Slovenija povedal, kako je treba ravnati v krizi.

Clintonova administracija je v dveh mandatih ZDA ponesla od rekordnega primanjkljaja do rekordnega presežka. Ustvarili so prek 22 milijonov novih delovnih mest. ZDA je imela takrat nizko stopnjo nezaposlenosti, revščine in kriminala.

Koliko nekdanji predsednik ZDA zasluži s predavanji, koliko bo dobil za predavanje pri nas in kakšen je protokol, smo povprašali Bogomila Ferfilo, profesorja na Fakulteti za družbene vede in odličnega poznavalca razmer v ZDA.

"Možakar je v zadnjih letih s predavanji zaslužil približno 50 milijonov dolarjev. Podatki so točni, ker jih mora njegova soproga zaradi svoje funkcije posredovati kongresu. Poleg tega dobi še kar nekaj denarja od svojih memoarjev, precej več kot Clintonova. Del teh predavanj ne gre neposredno v denar, ampak se lahko zmeni tudi za donacijo bodisi njegovi instituciji, Clintonovi fundaciji ali v druge dobrodelne namene."

Poslovna konferenca Portorož, ki bo tokrat izjemoma v Ljubljani, bo poskušala podati odgovore na vprašanje, kako se različne oblike kapitalizma spopadajo z gospodarsko krizo in kaj nas čaka leta 2010. Na omenjeno temo bo sledila tudi okrogla miza, v kateri bodo udeleženci poskušali odgovoriti tudi na vprašanje, ali je območje 'naftnega dolarja' možna tržna niša za slovenska podjetja.

Predsedniška plača neprimerljiva z zdajšnjim zaslužkom
"Clinton dobi na leto več tisoč zahtevkov za predavanja, realizira pa jih okoli sto. Za predavanja zasluži od nekaj deset do nekaj sto tisoč dolarjev. Zlasti po funkciji Hillary Clinton je bil večji del njegovih predavanj v tujini, saj bi se Američani preveč zgražali nad njegovim zaslužkarstvom. Njegova predsedniška plača pa je bila seveda piš' me v uh v primerjavi s tem, kar dobi zdaj," je še povedal Ferfila. Na vprašanje, koliko bo za predavanje nekdanji predsednik ZDA dobil pri nas, je profesor Ferfila odgovoril: "Verjetno za manj kot 50 tisoč dolarjev ne bi prišel."

Edini, ki ima dosmrtno varovanje

Razlika v protokolu v primerjavi s sedanjim predsednikom Barackom Obamo je seveda očitna. "Če se hoče kdo izmed naših politikov srečati s Clintonom, da si naredi reklamo, je to seveda mogoče. Clinton je zagotovo takšna 'faca', da se z njim vsak rad pojavi. Bistvena razlika je tudi glede varovanja. Clinton je zadnji ameriški predsednik, ki ima dosmrtno zavarovanje s strani ameriške tajne službe, vendar to varovanje še zdaleč ni tako obsežno kot pri aktivnih predsednikih," je o razliki v protokolu in varovanju dejal Ferfila.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.