Pregled v tujini: odobrenih 90 odstotkov vlog za vračilo denarja

Foto: Pixsell
Foto: Pixsell
Lani je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pacientom, ki so šli na poseg ali pregled v tujino, vrnil dvakrat toliko denarja kot leto prej. Skoraj 90 odstotkov vlog ZZZS odobri in povrne denar.
Oglej si celoten članek

Tudi če čakalna doba pri nas ne presega dopustne, lahko vsak pacient na podlagi evropske direktive o čezmejnem varstvu z napotnico odide na pregled ali poseg v drugo državo EU, stroške pa vam vrnejo, celo če pregled ali poseg opravite pri zasebniku in ne v javni mreži.

Lani je ZZZS dobil 1717 vlog za povračilo stroškov takšnega zdravljenja v tujini, skoraj devetdeset odstotkov so jih odobrili. Število vlog se je v primerjavi z letom prej povečalo za slabih 40 odstotkov, stroški pa so se skoraj podvojili na 460 tisoč evrov. 

Največji hit je operacija krčnih žil

Ključni razlog je neverjetno sedemkratno povečanje števila operacij krčnih žil v tujini. Leta 2014 je bilo 66 vlog za povračilo, lani pa neverjetnih 465. Za to operacijo, ki ni izvedena v bolnišnici, ZZZS povrne največ 729,56 evra, če je poseg stal manj, pa manj. 

Foto: zurnal24.si Graf pregledi tujina Poleg operacije krčnih žil, mimogrede, po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je najdaljša redna čakalna doba v Kirurgiji Bitenc le 44 dni, zavarovanci v tujini najpogosteje opravijo elektromiografijo (EMG), to je pregled delovanja živcev in mišic. Najkrajša čakalna doba po podatkih NIJZ v Splošni bolnišnici Brežice je 40 dni z napotnico redno. Cena pregleda je odvisna od števila testiranih živcev in povprečno znaša 33,50 evra. 

Skoraj pol vseh teh pregledov in posegov v tujini zavarovanci opravijo na Hrvaškem.

Tri možnosti, da greste v tujino

Zavarovanci lahko gredo v tujino v treh primerih, ki jih določa 44. člen zakona o zdravstvenem varstvu: 44 a) če so izčrpane možnosti zdravljenja doma, 44. b) če je pri nas čakalna doba predolga ali presežen razumen čas čakanja in 44. c) na podlagi direktive o čezmejnem zdravstvenem varstvu. 

Možnost c je zanimiva za največ pacientov, saj razen napotnice ne potrebujete nobenega prehodnega soglasja ZZZS, skoraj 90 odstotkov vlog pa je ZZZS odobril in povrnil strošek zdravljenja. O tej možnosti smo pisali zgoraj. 

Izjeme: magnetna resonanca odpade 

Ne povrnejo pa se stroški za nekatere izjemno drage storitve. Ministrstvo za zdravje je z uredbo (podpisal jo je Karl Erjavec, ki je takrat opravljal naloge ministra za zdravje) določilo seznam storitev, za katere je potrebna predhodna odobritev ZZZS. Gre za vse preglede, pri katerih se uporablja pozitronska kamera ali emisijska tomografija, računalniška tomografija, naprava za slikanje z nuklearno magnetno resonanco ali za spektrometrijo z nuklearno magnetno resonanco ter scintilacijska kamera z detekrotjem koincidence. ZZZS je lani obravnaval 37 vlog za te storitve in jih 29 odobril, pet pa zavrnil. 

Predolga čakalna doba? Ne, kar počakajte!

Člen 44. b predvideva tudi možnost, da se v tujino odpravite zaradi predolge čakalne dobe. ZZZS je lani prejel 357 vlog, to je skoraj trikrat več vlog kot leto prej, odobrili pa so jih le 22. 

"Največ prejetih vlog se je nanašalo na odobritev oziroma povračilo stroškov preiskave z magnetno resonanco v sosednji Republiki Hrvaški," pravijo na ZZZS. Za preglede z magnetno resonanco je kar polovica  odobrenih vlog. 

Foto: Žurnal24 (Foto: Shutterstock) Od 22 vlog, ki so jih odobrili lani, je šlo:

  • v 11 primerih zaradi odobritve oziroma povračila stroškov preiskave zmagnetno resonanco,
  • v 3 primerih zaradi povračila stroškov za PET-CT preiskave,
  • v 3 primerih zaradi povračila stroškov zobnoprotetičnega zdravljenja,
  • v 2 primerih zaradi povračila stroškov operacije hrbtenice,
  • v 1 primeru zaradi povračila stroškov ekstrakcije modrostnih zob,
  • v 1 primeru zaradi povračila stroškov operativnega posega in rehabilitacije in
  • v 1 primeru zaradi povračila stroškov postopka oploditve z biomedicinsko pomočjo.

Izčrpano zdravljenje v Sloveniji: otroška srca, presaditve pljuč ...

ZZZS je lani dobil 662 vlog za napotitev v tujino na podlagi 44. a člena zakona, ki predvideva napotitev, če so doma izčrpane možnosti. Dobre tri četrtine vlog so odobrili, pacienti pa so največkrat odšli v Nemčijo in Avstrijo. "Storitve, ki so bile najpogosteje opravljene v tujini pa se nanašajo na področje srčne kirurgije, zdravljenje epilepsije in transplantacije pljuč in v zvezi s tem povezani pregledi," pravijo na ZZZS. 

Skupni stroški, ki so bili leta 2010 slabe tri milijone evrov, so bili lani dvakrat višji predvsem zaradi napotovanja otrok na srčne operacije v tujino. Leta 2013 so šli v tujino trije, lani pa 58, marsikateri pa mora v tujino z medicinskim letalskim prevozom, katerega strošek je sedem tisoč evrov, skoraj tretjina stroška operacije, zato pričakujejo, da bo UKC Ljubljana zagotovil izvedbo operacij v Sloveniji, kar bo manj stresno tudi za otroke in starše. 

janez.zalaznik@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 14:28 6. April 2016.

    Zanimivo je, da ZZZS zlahka izpljune denar za čezmejne izvajalce, ne bo ga pa izpljunil za izvajalca v Sloveniji, ki …

  • 09:47 6. April 2016.

    Glede na to, kaksne prispevke placujemo podjetja je kriminalno dejanje vsakršno čakanje daljše od 14 dni. Imate pa za nekatere …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.