Ribe bomo črtali z jedilnika

Foto: Žurnal24 Znanstveniki so iz alg, s katerimi se prehranjujejo ribe, izolirali gen, "kriv"
Izredno zdrave omega 3 maščobne kisline, ki smo jih doslej našli le v morskih ribah, bodo po novem vsebovale tudi rastline in celo meso, mleko ter jajca.
Oglej si celoten članek

Angleški znanstveniki so namreč rastlinam uspešno vcepili gen morskih organizmov, ki proizvajajo te življenjsko pomembne snovi. S takimi rastlinami bi se lahko učinkoviteje borili proti svetovnim zdravstvenim problemom, kot je debelost. Omega 3 maščobne kisline namreč učinkovito preprečujejo bolezni srca, težava je le, da so samo v ribah, kot so losos, skuša ali slanik, ki pa jih ljudje premalo jedo.

Omega 3 maščobnih kislin ne proizvajajo ribe, temveč mikrobi, s katerimi se ribe prehranjujejo. Gen teh organizmov nameravajo znanstevniki vcepiti v oljno ogrščico in druge poljščine, ki se uporabljajo kot hrana za živino in perutnino. Živali bi nato proizvedle meso, mleko in jajca, obogatene s temi "dobrimi" maščobami. "Stvar dokazano deluje, saj so testne rastline, ki smo jih gensko spremenili, sintetizirale želena olja," je dosežek pojasnil vodja raziskovalcev na raziskovalnem institutu Rothamsted v Harpendenu profesor Jonathan Napier. Raziskovanje seveda še ni dokončano, saj želijo znanstveniki količine proizvedenih olj kar se da povečati. "Za dovoljenje za omejeno sejanje in gojenje takih rastlin bomo najbrž zaprosili v treh do štirih letih," je potrdil Napier.

Napier je prepričan, da bodo ljudje kljub splošnemu odporu proti gensko spremenjenim organizmom sčasoma uvideli koristnost takih rastlin. Količina rib drastično upada, kar postaja velik prehranski problem, opozarja Napier. Poleg tega so morja vedno bolj onesnežena, zato ribe pogosto vsebujejo strupene snovi, kot so dioksini. Čeprav so ribe na splošno zelo zdrave, je lahko tako njihovo uživanje zaradi zastrupljenosti izredno škodljivo, predvsem za nosečnice. Gensko spremenjene rastline in posledično meso ter mlečni izdelki bi lahko uspešno nadomestili ribe ter druge, kemično pridelane nadomestke z omega 3 kislinami.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.