Robot, ki kaže čustva

Foto: Žurnal24 Jules posnema kretnje človeškega obraza tako, da spremeni video posnetek v digit
Ekipa britanskih strokovnjakov je naredila robota z imenom Jules, ki lahko s posnemanjem človeške obrazne mimike kaže čustva.
Oglej si celoten članek

Premike človekovih obraznih mišic in ustnic, ki jih posname kamera, se pošljejo v 34 miniaturnih elektromotorjev izpod robotove kože. Zaradi tega se lahko Jules namršči, se smeje, premika obrvi, celo govori.

Elektromotorji posnemajo ljudska čustva, kot so sreča, žalost, zaskrbljenost itd.. Jules posnema kretnje človeškega obraza tako, da spremeni video posnetek v digitalne komande, s katerimi njegovi elektromotorji ustvarjajo enake kretnje, kot jih naredijo obrazne mišice. Vse to se dogaja v stvarnem času, tako da si lahko Jules prevaja kretnje s hitrostjo 25 sličic na sekundo.

Projekt, poimenovan Ljudsko-robotska interakcija, je delo Robotskega laboratorija v Bristolu. Chris Melhuish, Neill Campbell in Peter Jaeckel so tri leta in pol razvijali programe, ki so ga potrebovali za interakcijo mede človekom in robotom, so zapisali v Daily Mailu.

"Če želite, da bodo ljudje sposobni za interakcijo s stroji, se mora to odviti na naraven način. Ljudska čustva morajo izgledati naravno, morajo izgledati ista kot po navadi, če želimo, da bo interakcija koristna,"
je povedal eden od Julesovih avtorjev.

Raziskovalci menijo, da bo tehnologija, ki so jo uporabili pri razvijanju Julesa, pomagala pri izdelavi robotov za delo v vesolju, za spremstvo astronavtov ter pri izobraževanju in vzgoji otrok.

Ljudje do človeku podobnim robotom reagirajo negativno
Vsi pa le niso bili impresionirani nad Julesovo sposobnostjo mimikrimije. Strokovnjakinja za robote Kerstin Dautenhahn z univerze v Herefordshiru verjame, da bi lahko bili ljudje zmedeni nad napravami, ki izgledajo preveč človeško. "Raziskave so pokazale, da če imate robota, ki je zelo podoben človeku, potem bodo ljudje do robota reagirali negativno."

"Če pokažete nemočnim ljudem, kot so otroci ali starejši, nekaj, kar lahko zamenjajo za človeka, potem jih avtomatično spodbujate k socialnim odnosom. Ti ljudje pa lahko zaidejo v zmoto, da ne samo da robot izgleda in se obnaša kot človek, ampak tudi čuti enako kot človek. To pa ni res," je še povedala Dautenhahnova.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.