S povprečno plačo dobite toliko kruha

Foto: Profimedia
Foto: Profimedias
Kaj pove povprečna plača preračuna v štruce črnega kruha?
Oglej si celoten članek

Leta 1991 je slovenski delavec prejel v povprečju 43 evrov neto plače, s čimer si je lahko kupil 397 štruc črnega kruha. Leta 2015 je povprečna neto plača znašala 1035 evrov, kar znese 554 štruc črnega kruha. 

Plače v Sloveniji so se sprva mesečno usklajevale z inflacijo, od leta 1995 pa na tri mesece. V naslednjih letih se je pogostost usklajevanja plač zmanjševala. Do leta 2006 je bilo značilno zaostajanje rasti bruto plač za rastjo produktivnosti, kar je pripomoglo k zniževanju inflacije in izboljšanju konkurenčnosti slovenskega gospodarstva. 

Na začetek krize se je zasebni sektor odzval s prilagoditvijo plač, čemur v javnem sektorju sprva nso sledili. Zajezitev in ustavitev v javnem sektorju je sledila v prvih letih krize. V zadnjih letih so se plače začele krepiti, a ne preveč opazno, saj je rast cen nizka, stopnja brezposelnosti pa še vedno razmeroma visoka. 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 12

  • 21:15 30. April 2016.

    Pomembnejša je cena moke, ne kruha. Leta 91 je bil črn kruh mnogo cenejši od belega, zaradi subvencioniranja. Kupovali so …

  • 21:13 30. April 2016.

    Tole sem našel, je izpred slabih treh let, vendar verjetno sedaj ni dosti drugače http://www.24ur.com/dve-tretjini-prejema-podpovprecno-placo.html

  • Sinonim za hrano in preživetje je črn kruh ne pa bel ki je napol umeten.

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.