Sanader: Z Natom čez slovensko oviro v EU

Foto: Žurnal24
Če je Hrvaška lahko z nerešenim vprašanjem meje vstopila v Nato, lahko z nerešenim vprašanjem meje s Slovenijo vstopi tudi v EU, je poudaril hrvaški premier Ivo Sanader .
Oglej si celoten članek

Hrvaški državni vrh je sprejem v Nato izkoristil tudi za lobiranje proti slovenski blokadi vstopa v EU pri ameriškem predsedniku Baracku Obami. © AFP

 
Z vstopom v Nato smo močnejši, to pa nam bo pomagalo tudi pri odpravi slovenske blokade hrvaški pogajanj z EU, je danes po zaključku vrha Nata v Strasbourgu novinarjem dejal Sanader.

"Po našem vstopu v Nato bo tudi slovenska blokada zagotovo povsem drugače obravnavana. Ne rečem, da bo takoj odpravljena, ampak zagotovo sledi zaključek, da če je Hrvaška lahko z odprtim vprašanjem meje vstopila v zvezo Nato, lahko z nerešenim vprašanjem meje s Slovenijo vstopi tudi v EU ," je poudaril hrvaški premier, ki je na novinarski konferenci po zaključku prvega hrvaškega vrha Nato v vlogi polnopravne članice nastopil skupaj s predsednikom Stipetom Mesićem .

Na drugi strani je slovenski premier Borut Pahor dejal, da Hrvaška ni izpolnila pričakovanj Evropske komisije. Odpoved zadnjega srečanja Evropske komisije, Slovenije in Hrvaške je bilo "potrebno sporočilo Hrvaški, da se ona pogaja za članstvo v EU in da Hrvaška tokrat ni izpolnila pričakovanj Evropske komisije" je v Strasbourgu dejal Pahor.
 

Oba sta lobirala

Pahor je dejal, da je imel med vrhom Nata dvostranska srečanja z vsemi državniki „za katere sem presodil, da je to potrebno“. S takšnimi srečanji bo nadaljeval tudi na jutrišnjem vrh EU in ZDA v Pragi.

Dvostranska srečanja je imela tudi hrvaška stran, ki je poudarila pogovore z ameriškim predsednikom Barackom Obamo, francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem in nemško kanclerko Angelo Merkel

Kratek pogovor
Slovenija sedaj po Pahorjevih besedah pričakuje, da bo tudi Hrvaška odgovorila na pobudo evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna . "Želim si, da bi to storila, da bi potem lahko ugotovili, ali obstoji razumen kompromis, ki bi bil sprejemljiv za oba parlamenta in obe politiki," je dodal.

Hrvaška bo vztrajala, da je potrebno hrvaška pogajanja z EU ločiti od reševanja vprašanja meje in da se meje ne riše politično, ampak v skladu z mednarodnim pravom, je poudaril Sanader in dodal, da sta ob robu vrha na kratko nekaj besed izmenjala tudi s slovenskim premierom.

Slovenskemu kolegu naj bi zagotovil, da dogovor iz Mokric, da se bosta sestala, še velja. Po njegovem predlogu naj bi bilo to še v aprilu, na hrvaški strani, je pojasnil. Sicer pa jima je Pahor že v petek zvečer na uvodni delovni večerji čestital ob sprejemu Hrvaške v Nato, je povedal Mesić.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.