SDS za skupen nastop zoper inflacijo

Foto: Žurnal24 Inflacija je zaskrbljujoča.
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je na novinarski konferenci podprl pobudo Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), naj se pri boju zoper inflacijo organizirajo vsi trije partnerji: vlada, delodajalci in delojemalci oziroma sindikati.
Oglej si celoten članek
Tanko je opozoril na svarila ekonomistov pred pretiranimi dvigi plač. Ta bi namreč lahko po njegovih besedah spodbudila inflacijska pričakovanja in s tem dvignila inflacijo. "Višja inflacija pa bi najbolj prizadela ravno delavce z nizkimi plačami," je dejal in dodal, da bi pretiran dvig plač prizadel tista slovenska podjetja, ki niso udeležena v višji gospodarski rasti. Ob tem je pojasnil, da bi to lahko omenjena podjetja pripeljalo v težave in s tem v odpuščanje delavcev. "Takšen položaj pa bi lahko izničil visoko gospodarsko rast," je še posvaril.

''Država nadzoruje tiste cene, na katere še ima vpliv''

Vodja poslancev SDS je obenem poudaril, da je vlada "že storila nekaj korakov pri iskanju notranjih rezerv" . Pri tem je omenil znižanje javne porabe za tri odstotke in znižanje javnofinančnega primanjkljaja. Država nadzoruje trošarine in tiste cene, na katere še ima vpliv, je dejal. Prepričan je tudi, da je vlada veliko storila tudi na davčnem področju. Ob tem je omenil dvig splošne olajšave in razširitev razreda spodnje obdavčitve. Prav tako pa je omenil tudi zakon o finančni participaciji delavcev.

Višje cene tresejo. © iStockphoto

 
Tanko je delodajalcem predlagal tudi to, naj storijo več na področju poslovnega prestrukturiranja in razvoja novih izdelkov. Tako bi bila podjetja bolj konkurenčna na svetovnem trgu, je prepričan. Meni tudi, da grožnje ne prinesejo dobrih rešitev. Zato upa, da bodo pogovori o boju zoper inflacijo tekli mirno in strpno.

Medtem ko sindikati na eni strani zahtevajo uskladitev plač z inflacijo in napovedujejo stavke, delodajalci in tudi vlada ter strokovnjaki na drugi strani opozarjajo pred inflacijskimi pričakovanji in negativnimi posledicami, če bi se ta prenesla v plačno politiko.

ECB bo odločno ukrepal proti inflaciji
Evropska centralna banka (ECB) bo "odločno in pravočasno ukrepala" proti inflacijskim tveganjem v območju evra, pa je danes dejal eden od članov Sveta ECB, guverner luksemburške centralne banke Yves Mersch .

"Svet ECB je pripravljen ukrepati proti tveganjem za dvig cen, kot zahteva njegov položaj,"
je dejal Mersch. Ob tem je Mersch ponovil napovedi ECB, da je v območju evra pričakovati "povišano inflacijo" do konca prihodnjega leta. Po novih, popravljenih napovedih, ki jih je ECB objavil 6. decembra, je zaradi višjih cen nafte in hrane letos pričakovati 2,1-odstotno inflacijo, ki se bo leta 2008 povzpela na 2,5 odstotka. Po prvih ocenah ECB naj bi se inflacija zmanjšala šele leta 2009, ko naj bi padla na 1,8 odstotka in naj bi bila znova v sklopu cilja ECB, ki je sicer pod dvema odstotkoma, vendar blizu njiju. Pred tem je ECB za leti 2007 in 2008 napovedal 2,0-odstotno inflacijo.

Tudi v Nemčiji niso zadovoljni. © iStockphoto

 

''Avtomatično prilagajanje plač inflaciji škodi konkurenčnosti''

Guverner luksemburške centralne banke je danes opozoril tudi pred stalnim zviševanjem cen in pred zahtevami po dvigu kupne moči ter s tem dvigu plač. Zahteval je odpravo samodejnega prilagajanja plač inflaciji v območju evra, kjer še obstaja (med njimi sta Belgija in Luksemburg), saj to po njegovem škodi konkurenčnosti evropskega gospodarstva in ni "kompatibilno" s stabilnostjo cen.

ECB je v svojem mesečnem biltenu v četrtek znova izrazil zaskrbljenost zaradi inflacijskih tveganj v območju evra in izrazil pripravljenost ukrepati, da bi se izognili velikemu skoku cen.

Inflacija najvišja v Sloveniji, najnižja na Nizozemskem

Letna stopnja inflacije v območju evra je po danes objavljenih podatkih evropskega statističnega urada Eurostat novembra znašala 3,1 odstotka in je tako dosegla rekord iz maja 2001. Med 13 državami območja evra je bila inflacija najvišja v Sloveniji, in sicer 5,7-odstotna, najnižja pa na Nizozemskem, 1,8-odstotna. Rekordna je bila tudi novembrska inflacija v Nemčiji, saj je bila najvišja v zadnjih 14 letih. Zaradi vse višjih cen hrane ter nafte in naftnih derivatov je namreč dosegla najvišjo stopnjo po januarju 1994. Cene življenjskih potrebščin so se na mesečni ravni zvišale za 0,5 odstotka, na letni ravni pa je bila inflacija 3,1-odstotna.

Evropski komisar za gospodarske in monetarne zadeve Joaquin Almunia je danes izrazil zaskrbljenost zaradi visoke inflacije v območju evra. "Kar smo izvedeli danes, je negativen podatek," je poudarila tiskovna predstavnica komisarja Amelia Torres in pojasnila, da so "podatki slabši od pričakovanih" .
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.