SDS zahteva ustavno presojo zakona

Foto: Saša Despot
Foto: Saša Despot
Poslanci SDS so v petek glasovali proti zakonu, potem ko so na maratonski proračunski seji sredi novembra prvo glasovanje obstruirali.
Oglej si celoten članek

Poslanska skupina SDS bo v naslednjih dneh na ustavno sodišče naslovila zahtevo za ustavno presojo zakona o davku na nepremičnine, skupaj s predlogom za začasno zadržanje izvajanja zakona. DZ je zakon včeraj podprl v drugo, potem ko so državni svetniki nanj izglasovali odložilni veto.

"Najbolj bo obremenil najrevnejše"

Kot so danes poudarili v SDS, ni davek v ničemer v korist Slovenije, poleg tega pa je po njihovem prepričanju tudi krivičen, nepošten in bo obremenjeval predvsem tiste, ki so že sedaj na socialnem robu in bodo ta bistveno povišani davek težko plačevali.

V največji opozicijski stranki so opozorili, da se bosta na premoženje teh davkoplačevalcev, če bremena ne bodo zmogli, "usedli" še država ali občina, kar naj bi pripeljalo do nove nacionalizacije in prerazporeditve nepremičninskega bogastva v Sloveniji.

"Zakon je nestrokoven"

Prav tako po prepričanju SDS ne drži, da bo davek bistveno bolj obremenil bogate, saj naj bi v istem okolju za bogate vile velja enaka osnova kot za revne hiše, tega pa ni možno v ničemer izpodbijati. "Zakon je nestrokovno pripravljen in brez ustreznih pravnih podlag," so prepričani v stranki.

Zakon o davku na nepremičnine je po oceni SDS popolnoma nepravičen tudi zato, ker zanemarja dejstvo, da morajo biti davki takšni, da je obdavčitev sorazmerna z ekonomsko močjo davčnega zavezanca.

"Podlaga za obdavčitev ni tržna vrednost, temveč neka imaginarna, modelsko določena vrednost, za katero je bilo že velikokrat pokazano, da ne ustreza dejanskemu stanju," opozarjajo v stranki.

Dejstvo, da bodo občine lahko dvigovale ali znižale davek, pa naj bi po prepričanju SDS onemogočilo stabilno in predvidljivo davčno okolje.

"Zadušil nas bo"

Na koncu v največji opozicijski stranki poudarjajo, da prinaša davek na nepremičnine ne samo pretirano dodatno breme za slovensko gospodarstvo, ki se ga bo s tem še dodatno zadušilo, ampak tudi za kmetijstvo, obrtnike, mlade družine, ki rešujejo stanovanjski problem, in lokalne skupnosti.

Po oceni poslancev SDS je zato sprejeti zakon v več členih zakon ustavno sporen.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.