Škof Erniša: S Trubarjem smo postali narod

Foto: Žurnal24 Primož Trubar krasi čebelnjak.
Slovencem je reformacija prinesla prvo knjigo in s tem knjižni jezik, pa tudi prvo omembo pojma Slovenec.
Oglej si celoten članek

Škof Evangeličanske cerkve v Sloveniji Geza Erniša je v poslanici ob dnevu reformacije zapisal, da so nas Primož Trubar in njegovi privrženci popeljali na pot iskanja možnosti, da je slovenskost lahko avtohtono in avtonomno zaživela, preživela in da še živi. Z novim pogledom na Boga, vero in življenje, z reformacijo in renesanso se je začel novi evropski vek, je še poudaril škof in dodal, da smo se v to dogajanje vključili tudi Slovenci.

Erniša je pojasnil, da so Primož Trubar in njegovi privrženci opravljali božjo službo v materinščini zato, da bi vsak človek razumel božjo besedo. "Zadal si je največjo življenjsko nalogo – pisanje knjig v slovenskem jeziku," je zapisal in dodal, da smo s Trubarjem Slovenci postali narod s svojo identiteto, jezikom, slovensko cerkvijo, slovenskim šolstvom in kulturo. "Slovenskost ni bila nič manj vredna od drugih modernih evropskih narodov," je še poudaril.


Bom tudi jaz reformator? © BOBO

 
Po škofovem mnenju je bližajoča se 500. obletnica Trubarjevega leta naslednje leto, ko bo Slovenija predsedovala Evropski uniji, priložnost, da ožji in širši javnosti pokažemo, da je pot konstituiranja slovenskega naroda nerazdružno bila in je povezana z reformacijo.

Pred reformacijo so imeli dostop do svetopisemskega sporočila
le duhovniki
Evangeličanska duhovnica Jana Kerčmar je v pogovoru opozorila, da so imeli pred reformacijo do svetopisemskega sporočila zaradi znanja latinščine dostop le duhovniki. "Ti so lahko to izkoriščali v svoje gmotne osebne ali cerkvene interese," je poudarila. Po vedenju evangeličanske duhovnice je Slovenija edina država, kjer je dan reformacije dela prost dan.

Po uradnih podatkih je v Sloveniji evangeličanov približno 20.000, dejavnih pa jih je okoli 10.000 do 12.000, je povedala Kerčmarjeva in dodala, da jih velika večina živi v Prekmurju in so organizirani v trinajstih cerkvenih občinah.

Zvezek zbranih Trubarjevih del © BOBO

 

Katekizem prva slovenska knjiga
Osrednja osebnost slovenskega protestantizma je postal Primož Trubar (1508–1586), ki je napisal več kot 25 del oziroma polovico vseh knjig, ki so jih napisali protestantski pisci. Leta 1550 je napisal Katekizem, prvo knjigo v slovenskem jeziku in prvo slovensko tiskano knjigo sploh, ki ji je dodal še Abecednik. V njej se je oprl na govore osrednjega slovenskega prostora.

Najpomembnejše delo slovenskega protestantizma je po mnenju številnih strokovnjakov prevod Biblije, ki jo je Jurij Dalmatin leta 1584 dal natisniti v Wittenbergu. V času reformacije je nastal tudi prvi slovenski pravopis – Zimske urice Adama Bohoriča , ki je začrtal slovensko pisanje v naslednjih dveh stoletjih.

V Sloveniji je dan reformacije državni praznik od leta 1992. Letošnja državna proslava bo drevi v Cankarjevem domu, slavnostna govornica pa bo ministrica za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Mojca Kucler Dolinar .
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.