Sodba proti Rožmanu razveljavljena

Foto: Žurnal24 Gregoriju Rožmanu je sodilo vojaško sodišče, čeprav je bil civilna oseba.
Vrhovno sodišče je ugodilo zahtevi ljubljanske nadškofije ter razveljavilo pravnomočno sodbo proti Gregoriju Rožmanu in Mihi Kreku. Zadevo je vrnilo Okrožnemu sodišču v Ljubljani v novo sojenje.
Oglej si celoten članek

Rožman je bil leta 1946 v odsotnosti obtožen sodelovanja z okupatorjem in obsojen na 18 let strogega zapora, na desetletno izgubo državljanskih pravic in zaplembo celotnega premoženja. Nadškofija je zahtevo vložila zato, ker je prepričana, da je bila sodba, izrečena škofu Rožmanu leta 1946, krivična in jo je treba popraviti, je dejal vodja Nadškofijskega arhiva v Ljubljani France M. Dolinar, ki sicer podrobnosti zahteve ne pozna.

"Sodba iz leta 1946 je bila izrazito politična in ni upoštevala vseh pričevanj in dokazov," pravi Dolinar, ki je z zgodovinarko Tamaro Griesser - Pečar leta 1996 izdal ekspertizo z naslovom Rožmanov proces. Kot v knjigi Cerkev na zatožni klopi piše Tamara Griesser - Pečar, je prišlo v Rožmanovem procesu do hudih kršitev zakonov materialnega in procesnega prava. Devetdnevni proces avgusta 1946 opisuje kot enega od najpomembnejših povojnih procesov v Sloveniji, vsekakor pa najpomembnejši za Cerkev na Slovenskem. Skupno so na vojaškem sodišču sodili šestim obtoženim, med drugim škofu Rožmanu v odsotnosti.

Zgodovinarka navaja tudi, da Rožman ni dobil poziva na glavno obravnavo, prav tako mu ni bila izročena obtožnica, čeprav je imel pravico do ugovora. Po njenih navedbah je sodišče sodilo različnim ljudem, ki pravzaprav niso delovali skupaj, a so bili obsojeni kolektivno.

Gregorij Rožman, rojen leta 1883 v kraju Dolinčiče na avstrijskem Koroškem, je ljubljansko škofijo vodil med letoma 1930 in 1945. V duhovnika je bil posvečen leta 1907, bil je predavatelj v malem semenišču v Celovcu, v Ljubljano pa se je preselil po prvi svetovni vojni. Že pred drugo svetovno vojno je Rožman obsodil komunizem in nasprotoval komunistični revoluciji, med vojno pa je izrazil lojalnost do italijanskega okupatorja in se zavzemal za avtonomijo Slovenije. Po vojni je bil prisiljen umakniti se na Koroško, od koder je odšel naprej v Švico in leta 1948 v ZDA, kjer je delal med slovenskimi izseljenci in begunci. Umrl je v Clevelandu.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.