Sova bo znova gostila komisijo

Foto: Žurnal24 Afere Sova še ne bo tako kmalu konec.
Člani komisije DZ za nadzor obveščevalnih služb bodo na Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji (Sova) pregledali še dodatno dokumentacijo.
Oglej si celoten članek

Nato bo komisija pripravila sklepno poročilo glede domnevnega dogovarjanja o incidentih v Piranskem zalivu leta 2004 med tedanjim vodjem opozicije in sedanjim premierjem Janezom Janšo in njegovim hrvaškim kolegom Ivom Sanaderjem, je po današnji seji povedal predsednik komisije Pavel Gantar iz skupine nepovezanih poslancev.

Spremljanje mednarodnih sistemov zvez, v sklopu katerega naj bi Sova po besedah nekdanjega premierja in sedanjega poslanca Antona Ropa ujela pogovor o domnevnem dogovarjanju, je po Gantarjevih besedah potekalo v skladu z zakonodajo. "To, kar smo videli do sedaj, ima podlago v zakonodaji," je dejal Gantar.

Ob tem se sicer po njegovih besedah postavlja vprašanje, ali je v skladu s slovenskim pravnim redom, da te odredbe podpisuje direktor agencije in ne vrhovno sodišče. Za takšno rešitev pa Sova ni odgovorna, to je vprašanje za zakonodajalca, je še povedal Gantar in dodal, da bo komisija morda predlagala tudi kakšne spremembe zakona o Sovi. Cilj komisije je po njegovih besedah sprejeti takšno sklepno poročilo, ki ne bi dovoljevalo različnih interpretacij. "Nisem povsem prepričan, ali nam bo do tega uspelo priti," je ocenil Gantar.

Predsednik komisije je prejel tudi predlog poslanske skupine SDS, naj skliče nujno sejo komisije, na katero bodo povabili zadnja predsednika DZ Boruta Pahorja in Ferija Horvata (oba SD). Po mnenju največje poslanske skupine namreč iz zakona o Sovi izhaja, da sta bila oba prejemnika zaupnih gradiv. "Na osnovi tega, kar vemo, nista bila prejemnika tovrstnih informacij, zato sem zaprosil vodjo poslanske skupine SDS Jožeta Tanka, naj razlog dodatno utemelji," je še povedal Gantar.

Kot je znano, je nekdanji premier in sedanji poslanec SD Anton Rop junija izjavil, da je Sova pred parlamentarnimi volitvami leta 2004 v sklopu mednarodnega spremljanja zvez ujela prisluhe, ki so se nanašali predvsem na incidente v Piranskem zalivu, za katere naj bi se pred državnozborskimi volitvami leta 2004 dogovarjala Janša in Sanader.

"Zbornik politične neumnosti"
Janša je odločno zanikal, da bi se dogovarjal o incidentih, za Sanaderja pa je takšna trditev primerna za "zbornik politične neumnosti". Na Sovi so zatrdili, da pri njih ne obstajajo evidence ali dokumenti, ki bi potrjevali Ropove navedbe, medtem ko je predsednik republike Janez Drnovšek dejal, da o prisluškovanju ni vedel ničesar. Rop sicer svoje trditve ni podkrepil z dokazi.

Parlamentarna komisija je na sejo povabila Ropa in nekdanjega direktorja Sove Iztoka Podbregarja. Slednji je pred komisijo podal izjavo, na vprašanja članov komisije pa ni odgovarjal. Podbregar v izjavi ni ne potrdil ne zanikal informacije, da je Sova leta 2004 ujela omenjene prisluhe, zato se je komisija odpravila na sedež Sove, kjer je poskušala preveriti resničnost informacije o dogovarjanju. Član komisije Rudolf Petan (SDS) je ocenil, da v arhivih ni niti najmanjšega dokaza, ki bi Ropove navedbe potrdil. Na njegovo izjavo se je odzval predsednik komisije Pavel Gantar in dejal, da je na osnovi tega, kar je komisija do sedaj pregledala, o resničnosti Ropovih izjav še prezgodaj sklepati.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.