'Srbija formalno priznala Kosovo'

Foto: Žurnal24 Koštunica meni, da vsaka država, ki podpiše sporazum o čezmejnem sodelovanju, pr
Vojislav Koštunica je prepričan, da je Srbija s podpisom protokola o policijskem sodelovanju pri nadzoru meje z misijo Eulex na Kosovu formalno priznala meje neodvisnega Kosova.
Oglej si celoten članek
"Vsaka država, ki podpiše sporazum o čezmejnem sodelovanju, formalno prizna, da se njeno državno ozemlje razprostira do mejne črte, in istočasno priznava, da se preko te mejne črte začne ozemlje druge države," je za srbski dnevnik Danas pojasnil nekdanji premier Vojislav Koštunica, ki vodi opozicijsko Demokratsko stranko Srbije.

Takšna je po njegovem mogoča pravna razlaga izraza "meja" v omenjenem sporazumu, ki sta ga minuli petek podpisala misija EU na Kosovu Eulex in srbsko notranje ministrstvo.

"Sporazum v nasprotju z ustavo"
Koštunica meni, da je ta sporazum "težak udarec za Srbijo in neposreden akt priznavanja meja neodvisne države Kosovo". Prepričan je, da je zato sedanja vlada pod vodstvom Mirka Cvetkovića "izdala lastni narod, državne interese in Srbe na Kosovu".

Koštunica je tudi prepričan, da je sporazum v nasprotju s srbsko ustavo. "Vsakemu državljanu brez posebnega pravnega znanja bo takoj vse jasno, če prebere 8. člen ustave, ki pravi, da je ozemlje Republike Srbije enotno in nedeljivo. Meja Republike Srbije je torej nedotakljiva, menja pa se po postopku za spremembo ustave," je še pojasnil Koštunica.

 

Neodvisnost priznalo že 62 držav

Kosovo je doslej priznalo 62 držav, med njimi tudi Slovenija. Zadnja država doslej, ki je priznala Kosovo, je bila Dominikanska republika 11. julija letos.

Eden od tehničnih pogojev
Sporazum sta srbsko notranje ministrstvo in Eulex podpisala minuli petek, njegov namen pa je predvsem boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu med Srbijo in Kosovom, okrepil pa naj bi tudi nadzor blaga in ljudi na meji. Podpis protokola je bil eden od tehničnih pogojev, ki ga je morala izpolniti Srbija v prizadevanjih za odpravo vizumov za vstop v schengenski prostor s 1. januarjem 2010.

S sporazumom sicer niso zadovoljni niti na Kosovu, saj naj bi načenjal njihovo lastno suverenost. Uradna Priština je namreč vztrajala, da so za podpis sporazumov v imenu Kosova pristojne samo kosovske institucije. Po več sestankih s predstavniki EU pa sta nato predsednik in premier Kosova, Fatmir Sejdiu in Hashim Thaci, v skupni izjavi izpostavila, da Kosovo ni stranka sporazuma in da bo Kosovo nadaljevalo sodelovanje z EU. Kljub temu je v dneh po podpisu v Prištini proti temu sporazumu protestiralo več tisoč ljudi.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.