Strokovna pomoč umirajočim

Foto: Žurnal24 “Večina bolnikov še ni deležna optimalne oskrbe ob koncu življenja,” pravi Jožic
Paliativna oskrba. Vsem še ne bo dostopna, glavni oviri sta denar in znanje.
Oglej si celoten članek

Zdravstvo. “V Sloveniji ni možnosti za izvajanje paliativne oskrbe zunaj obstoječih štirih centrov,” je po koncu pilotnega projekta celostne paliativne oskrbe, ki je potekal med lanskim julijem in letošnjim septembrom, ugotovila Jožica Červek z Onkološkega inštituta (OI) Ljubljana. “Da bo paliativna oskrba dostopna vsem bolnikom, ki jo potrebujejo, je treba čim prej imenovati nacionalnega koordinatorja in regijske koordinatorje ter začeti dejavnosti, ki so začrtane v državnem programu paliativne oskrbe,” je sklenila Červekova.

Do imenovanja nacionalnega koordinatorja bo preteklo še vsaj eno leto, smo slišali na ministrstvu za zdravje (MZ), ki več kot pol leta po sprejemu državnega programa še nima izračuna, koliko bi celostna paliativna oskrba stala. Na MZ sicer ugotavljajo, da bi bila sistematična paliativa učinkovitejša od sedanjega sistema oskrbe umirajočih – bilo bi manj hospitalizacij, manj nepotrebnih preiskav in manj nepotrebne porabe zdravil. V Sloveniji na leto umre 19 tisoč ljudi, le sedem odstotkov nenadno, drugi pa po daljši kronični bolezni.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.